facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Fałszywe SMS’y w sprawie tarczy antykryzysowej.

[ALERT] Fałszywe SMS'y w sprawie tarczy antykryzysowej. SMS'owe oszustwa, to ulubiony sposób działania cyberprzestępców. Sytuację dodatkowo ułatwia im aktualna sytuacja w kraju i na świecie, oraz, co i rusz zmieniające się przepisy. Tym razem ofiarą oszustów padła tarcza antykryzysowa.

[ALERT] Fałszywe SMS'y w sprawie tarczy antykryzysowej.

Przestępcy rozsyłają do swoich ofiar SMS'y sugerujące możliwość otrzymania bezzwrotnej gotówki w wysokości 5 lub 10 tysięcy złotych. Ofiary zachęcane są do kliknięcia w podejrzany link znajdujący się w wiadomościach SMS. Jedynym warunkiem skorzystania z bezzwrotnej gotówki jest potwierdzenie swoich danych przez wykonanie niewielkiego przelewu. 

Po kliknięciu w fałszywy link, ofiara zostaje przekierowana do formularza płatności PayU, który umożliwia wykonanie przelewu na kwotę 1 złotówki - niezbędnego do potwierdzenia tożsamości.

Oczywiście jest to próba wyłudzenia danych do logowania do bankowości internetowej. Co bardziej niepokojące, w tym przypadku przestępy poszli o krok dalej. Podejmują próbę uzyskania PESEL-u i nazwiska panieńskiego matki ofiary - danych niezbędnych np. do wiarygodnej weryfikacji podczas rozmowy z infolinią banku.

Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ przez nieuwagę można stracić całe oszczędności, a przynajmniej lekką ręką podzielić się swoimi danymi z atakującymi.

Wielokrotnie informowaliśmy o tej metodzie oszustwa - zapraszamy do lektury.

Wróć