facebook adres e-mail telefon

Haker próbował zatruć wodę | csk.com.pl

Haker próbował zatruć wodę za pomoca cyberataku. Nieznany napastnik przeprowadził cyberatak na elektrownię Oldsmar, która znajduje się w niewielkim miasteczku nieopodal Tampy na Florydzie. Okazuje się, że jego celem było zatrucie zasobów wodnych za pośrednictwem systemów informatycznych sterujących pracą obiektu.

Haker próbował zatruć wodę | csk.com.pl

Lokalni urzędnicy poinformowali, że 5 lutego nieznany sprawca zyskał zdalny dostęp do miejskich systemów. Napastnik próbował zatruć wodę, zwiększając zawartość wodorotlenku sodu ze 100 do 11 100 części na milion. Haker dwukrotnie przeniknął do systemów komputerowych elektrowni wodnej. Operator zakładu zauważył pierwszą próbę około 8 rano. Sześć godzin później ten sam pracownik dostrzegł, że włamywacz ponownie uzyskał dostęp do systemów i zwiększał stężenie wodorotlenku sodu do niebezpiecznego poziomu. Substancja chemiczna, znana również jako soda kaustyczna, jest częstym składnikiem domowych środków czyszczących i mydeł. W przypadku spożycia w dużych ilościach może prowadzić do zgonu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szeryf hrabstwa Pinellas Bob Gualtieri powiedział, że sytuacja została opanowana. Cały incydent natomiast nie wpłynął na opóźnienia w dostawach wody. Okazuje się, że mieszkańcy nie byli w bezpośrednim niebezpieczeństwie, ponieważ dotarcie chemikaliów do miejskiej sieci wodociągowej zajęłoby więcej niż jeden dzień.

Jak do tej pory nie udało się wykryć sprawcy ataku. 

Żródło: Bitdefender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć