facebook adres e-mail telefon

Antyphishing – czym jest, jak działa i kiedy go stosować? | csk.com.pl

Antyphishing – czym jest, jak działa i kiedy go stosować? Na świecie w każdej godzinie dochodzi do około 1000 zorganizowanych cyberataków. Ich ofiarą padają nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne . Cyberprzestępcy działają coraz sprawniej, wykorzystując zaawansowane technologie. Jedną z najpopularniejszych metod ataku jest phishing. Na czym polega i jak się przed nim bronić? Z pomocą przychodzą antywirusy posiadające moduł antyphishing.

Antyphishing – czym jest, jak działa i kiedy go stosować? |csk.com.pl

Co to jest phishing?

Phishing polega na próbie wyłudzenia wrażliwych danych do kont społecznościowych, kart kredytowych czy kont bankowych. Osoba, która podejmuje próbę kradzieży, najczęściej podszywa się pod podmiot, instytucję lub organizację, która cieszy się szczególnym zaufaniem – najczęściej są to banki, urzędy lub organizacje charytatywne.

Gdzie można spotkać się z phishingiem? Wiadomości zawierające szkodliwe linki najczęściej przychodzą do nas za pośrednictwem internetowej skrzynki pocztowej, ale nie tylko! Tak jak podczas przechodzenia przez jezdnię za każdym razem rozglądamy się dookoła (nawet przechodząc na zielonym świetle, zawsze warto się upewnić, że droga jest bezpieczna), tak samo powinniśmy zachować czujność w sieci: na forach, czatach i portalach społecznościowych. Niebezpieczny link możemy dostać nawet od osoby, którą darzymy zaufaniem, a która nieświadomie padła ofiarą cyberprzestępców. Jeśli nie chcemy być następni, musimy stale wypatrywać zagrożenia. Nie chodzi o obsesyjne szukanie cyberataku, ale wyrobienie sobie nawyku, który pozwoli skutecznie je wykrywać – tak jak przy przejściu na drugą stronę jezdni.

Uwaga: phishing! Jak rozpoznać zagrożenie?

Choć za pierwszym razem możesz nie rozpoznać wiadomości z phishingiem, za drugim czy trzecim razem zauważysz, że większość ma pewne cechy charakterystyczne. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o ujawnienie poufnych danych, zatwierdzenie zmian w regulaminie lub dokonanie jakiejś aktualizacji. Zwróć uwagę na język, jakim są pisane. Zdarza się, że zawierają błędy ortograficzne lub stylistyczne. Zazwyczaj nie będą adresowane bezpośrednio do Ciebie, lecz do przypadkowego użytkownika. Spójrz na adres strony internetowej zawartej w mailu lub wiadomości. Jeśli przyjrzysz się jej uważnie, zauważysz drobne błędy w linku. Co się stanie, gdy klikniesz podejrzany URL? Trafisz na stronę łudząco przypominającą prawdziwą domenę. Jeśli w porę nie rozpoznasz zagrożenia, nieświadomie podzielisz się poufnymi informacjami i danymi do logowania z cyberprzestępcami. Nie spodziewaj się jednak wiadomości z podziękowaniem…

Co może zrobić haker z uzyskanymi nielegalnie danymi? Zalogować się do skrzynki mailowej, kont społecznościowych, a nawet bankowości internetowej. W najlepszym przypadku roześle z Twojego konta wiadomości z linkiem instalującym złośliwe oprogramowanie, w najgorszym: wyczyści konto bankowe do ostatniej złotówki.

Jak działa moduł antyphishing w antywirusie?

Phishing to zagrożenie na tyle częste i niosące poważne konsekwencje, że coraz więcej programów antywirusowych posiada odpowiednie filtry zabezpieczające przed tego typu atakami. Nie warto polegać na bezpłatnych programach, które korzystają wyłącznie z podstawowych technik zabezpieczających. Ochrona antyphishingowa w antywirusach polega na odfiltrowywaniu spamu, czyli masowo rozsyłanych wiadomości, które są źródłem nie tylko frustracji użytkowników, ale także potencjalnego zagrożenia. Dobry program antywirusowy jest w stanie pozbyć się niechcianych i potencjalnie szkodliwych wiadomości. Działa tak skutecznie, że… nawet nie dowiesz się o zagrożeniu. Jak to możliwe? Przejdźmy na chwilę ze świata online do offline. Wyobraź sobie, że wiadomość phishingowa zamieszczona jest na pozornie niegroźnej kartce papieru złożonej w dziecięcy samolocik, do której doczepiona jest skrajnie łatwopalna substancja, a program antywirusowy to maszyna, której zadaniem jest ich wyłapywanie i niszczenie, zanim spadną na ziemię i rozpętają groźny pożar.

Ale to nie wszystko. Antywirus zawierający moduł antyphishing nie tylko wyłapie wiadomości stanowiące zagrożenie, ale przeanalizuje odwiedzane przez Ciebie witryny i sprawdzi, czy nie powstały wyłącznie po to, by wyłudzić poufne dane. Jeśli strona będzie budziła zastrzeżenia, otrzymasz komunikat z ostrzeżeniem. Aby jednak program antywirusowy mógł w pełni chronić Twoje urządzenie, musi być na bieżąco aktualizowany. Nie ignoruj więcej wiadomości z przypomnieniem o aktualizacji – to nie SPAM, a informacja ratująca przed pożarem.

Źródło: www.bitdefender.pl

Zapraszamy również do lektury naszych poprzednich publikacji, skupiających się na problemie phishingu. A w razie dodatkowych ptytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć