facebook adres e-mail telefon

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i inwigilacją? | csk.com.pl

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i inwigilacją? Poznaj skuteczne sposoby na hakerów!

Złośliwe oprogramowania szpiegujące działają dyskretnie. Tak dyskretnie, że przez długi czas możemy nie zauważyć, że telefon został zainfekowany. Choć ofiarą cyberprzestępców może paść każdy posiadacz smartfonu, wiele osób wciąż bagatelizuje zagrożenie. Sprawdź, jak zabezpieczyć telefon przed inwigilacją i bezpiecznie poruszać się w sieci!

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i inwigilacją? | csk.com.pl

Prywatność w sieci – czy to jeszcze możliwe?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez smartfonów i nowoczesnych technologii. Urządzenia mobilne urosły do rangi przenośnych centrów dowodzenia. Przechowujemy na nich wszystkie istotne informacje: dane kontaktowe, wiadomości prywatne i służbowe, zdjęcia, filmy, a nawet hasła do logowania. Za pomocą smartfonu możemy błyskawicznie skontaktować się z osobami, które znajdują się nawet tysiące kilometrów od nas (dzięki komunikatorom internetowym nawet face to face), opłacić rachunki, zrobić zakupy online, prowadzić biznes, wziąć udział w kursie online i podzielić się ciekawym linkiem w mediach społecznościowych. Logując się do sieci Wi-Fi i przeglądając strony internetowe, nie zawsze mamy świadomość, że nie jesteśmy anonimowi. Słynne ciasteczka, czyli pliki cookies, zbierają masę informacji na nasz temat. Podobnie jest z aplikacjami, bez których trudno korzystać z telefonu. Bezrefleksyjnie dajemy im dostęp do aparatu, głośnika, folderu ze zdjęciami i filmami. Czy wobec tego prywatność w sieci jest w ogóle możliwa?

Skąd się biorą złośliwe oprogramowania na naszych telefonach?

Odpowiedź dla wielu może być zaskakująca. Bardzo często sami nieświadomie je instalujemy, uruchamiając podejrzane linki, które docierają do nas w wiadomościach e-mail lub SMS. Hakerzy nie potrzebują fizycznego dostępu do naszego urządzenia, żeby zainstalować na nim złośliwe oprogramowanie. Mogą znajdować się tysiące kilometrów stąd i wcale nie znać hasła odblokowującego ekran główny. Czasem wystarczy zalogować się do publicznej sieci Wi-Fi lub uruchomić link przekierowujący do strony łudząco podobnej do elektronicznej platformy usług bankowych, a następnie wpisać login i hasło. To zaproszenie dla cyberprzestępców!

Dlaczego warto zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?

Jeżeli na naszym telefonie zostanie zainstalowanie złośliwe oprogramowanie szpiegujące, możemy mieć niemały problem. Cyberprzestępcy mogą zyskać dostęp do naszych poufnych danych, wykraść loginy i hasła do kont bankowych, skrzynek pocztowych i mediów społecznościowych. Jak działają złośliwe oprogramowania? Niektóre potrafią zablokować telefon i odblokowują się dopiero po wpłaceniu określonej sumy pieniędzy. Inne zbierają wiadomości SMS, uzyskując dostęp m.in. do jednorazowych haseł zabezpieczających dostęp do bankowości elektronicznej. Jeszcze inne łączą się z numerami premium, wykorzystując pieniądze z konta użytkownika. Zagrożeń, jak widać, jest wiele, a wciąż powstają nowe. Jak się przed nimi skutecznie chronić?

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i inwigilacją?

Choć wydawałoby się, że na początku drugiej dekady XXI wieku nikogo nie trzeba przekonywać, że program antywirusowy jest niezbędnym wyposażeniem każdego urządzenia posiadającego dostęp do sieci, okazuje się, że wciąż wiele osób nie widzi zagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników urządzeń mobilnych takich jak telefony i tablety.

Źródło: www.bitdefender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć