facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Spoofing – uwaga na fałszywe emaile

Zaobserwowaliśmy dzisiaj kolejną akcję spoofing -u. W ostatnim czasie pisaliśmy już o podobnych sytuacjach, lecz dotyczyły one fałszywych faktur, które po otwarciu, uruchamiały na komputerze użytkownika program szyfrujący dane.

Tym razem e-mail informuje o konieczności opłaty okupu, ponieważ w przeciwnym wypadku dane na komputerze zostaną zaszyfrowane. 

Co ciekawe, coraz bardziej popularne jest szantażowanie użytkowników i żądanie zapłaty w walucie cyfrowej takiej jak na przykład Bitcoin - BTC. 

[ALERT] Spoofing - uwaga na fałszywe emaile

Uwaga na fałszywe emaile - spam, spoofing

W przypadku, gdy w wiadomości dołączony byłby załącznik to proszę go nie otwierać, ponieważ zazwyczaj są to programy szyfrujące, które skutecznie mogą zainfekować komputer użytkownika. 

Przykładowa treść email wygląda następująco. Wiadomość może być zarówno po polsku jak i w języku angielskim.

[ALERT] Spoofing - uwaga na fałszywe emaile

 

[ALERT] Spoofing - uwaga na fałszywe emaile

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! Nie przelewaj też żadnej kwoty na wskazane portfele cyfrowe. W przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

 

Wróć