facebook adres e-mail telefon

Wielki wyciek danych. Masz takie hasło? Natychmiast je zmień

Wielki wyciek danych. Masz takie hasło? Natychmiast je zmień

Z polskiego serwisu o tematyce motoryzacyjnej wyciekło ponad 100 tys. haseł powiązanych z adresami mailowymi. Użytkownicy portalu powinni jak najszybciej je zmienić.

Wielki wyciek danych. Masz takie hasło? Natychmiast je zmień

143 725 rekordów (e-mail, hasło) pochodzących z serwisu autocentrum.pl można znaleźć w sieci.

Najpopularniejsze hasła w bazie to oczywiście “123456”, “qwerty”, “12345”, “polska”, “samsung” czy “mercedes”. Wiele osób ustawiło też hasło “autocentrum”, co może oznaczać, że wykorzystali to zabezpieczenie tylko do tego serwisu. To samo sugeruje użycie do hasła marki samochodu. Proste motoryzacyjne skojarzenie zostało użyte wyłącznie na potrzeby korzystania z motoryzacyjnego serwisu - co pozwala mieć nadzieję, że na innych portalach występowała zupełnie różna kombinacja.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość - fakt, że na liście znajdują się tak proste hasła, oznacza, że przestępcy złamali jedynie te najłatwiejsze. Ci, którzy skorzystali z bardziej skomplikowanych kombinacji, mogą spać spokojnie.

Wystarczy sprawdzić, czy pozyskany adres mailowy i hasło powtarza się w innym serwisie. Może okazać się, że ktoś, kto posiada maila znajdującego się w skradzionej bazie i korzysta z hasła ““123456”, używa go dosłownie wszędzie: na Facebooku, Allegro czy logując się do poczty.

Warto pamiętać, by nie używać tej samej kombinacji w wielu serwisach. Jeśli tylko z jednego portalu będzie wyciek, to wówczas przestępcy dostają klucz do innych naszych kont.

Centrum Systemów Komputerowych dla swoich klientów prowadzi nadzór nad urządzeniami, które są objęte wsparciem przez naszych inżynierów. Ciągle rozszerzamy zakres prac, w związku z ciągłym ruchem pytań ze stron klientów na temat bezpieczeństwa. Masz jakieś pytania lub sam jesteś ciekawy rozwiązań proponowanych przez ciągle rozwijaną się firmę? Skontaktuj się z nami

Źródło: wp.pl

 

Wróć