Większość polskich firm jest słabo przygotowana na cyberatak
Większość polskich firm jest słabo przygotowana na cyberatak
Ponad 50 proc. nie ma planów ani polityki zarządzania ryzykiem.

Niespełna 43 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma wdrożony plan lub formalny przegląd ryzyka. Składają się na nie: kwantyfikacja i ocena ryzyka, kalkulacja rozwiązań finansowania, opracowanie planów ciągłości i planu zarządzania ryzykiem.
Organizacje w kraju wypadają słabo pod tym względem w porównaniu ze światem. Oznacza to, że 89 proc. organizacji globalnie twierdzi, że posiada plan lub formalny przegląd ryzyka.
Coraz większa skala i koszty cyberataków na infrastrukturę informatyczną firm i naruszeń bezpieczeństwa danych sprawiły, że na świecie i w Europie zagrożenie to znalazło się na pierwszym miejscu najistotniejszych dla biznesu ryzyk.
Zagrożenia informatyczne na podium ryzyk dla firm w Polsce
Co ważne, obawa przed cyberatakami wzrosła również w Polsce. Na liście największych ryzyk dla przedsiębiorców odnotowały one skok na 3 pozycję z 18 zaledwie dwa lata wcześniej.
Średni koszt pojedynczego naruszenia danych w przedsiębiorstwie wzrósł w latach 2022 – 2023 do historycznego maksimum prawie 4,5 mln dol. Co ważne, w firmach, które nie wykorzystują sztucznej inteligencji i automatyzacji w cyberbezpieczeństwie, wyniósł ok. 5,4 mln dol.
Polisa od cyberryzyk nie dla każdego
Eksperci ubezpieczeniowi spodziewają się w 2024 r. wzrostu zainteresowania polisami od cyberryzyk, które obejmują m.in. koszty kar administracyjnych, okupu dla hakerów, pomoc prawną, informatyczną i in.
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.