facebook adres e-mail telefon

W polskich MŚP brakuje fachowców IT – rozwiązaniem jest outsourcing IT

Tylko 13 proc. przedsiębiorstw zatrudnia przynajmniej jednego specjalistę IT.

W polskich MŚP brakuje fachowców IT21

Ze względu na braki kadrowe w obszarze ICT coraz większą popularnością cieszy się outsourcing usług. Zwłaszcza w MŚP - wynika z danych.  

Większość polskich MŚP nie ma w zespole fachowców w dziedzinie informatyki. Tylko niespełna 8 proc. małych firm i 30 proc. średnich zatrudnia pracowników o specjalistycznych kompetencjach cyfrowych. Dla porównania w dużych firmach odsetek ten wynosi ponad 73 proc. - według PARP, który przytacza dane GUS za 2018 r. Średnio jedynie 13,2 proc. polskich przedsiębiorstw różnej wielkości ma własne działy IT lub zatrudnia choćby jednego specjalistę w tym obszarze.

W 2018 r. w porównaniu z poprzednim rokiem nieznacznie wzrósł jednak odsetek firm, które zatrudniały lub próbowały zatrudnić pracowników na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności ICT - o 0,9 punkta procentowego. W MŚP wzrost wyniósł 0,8 p. proc.

Dane pochodzą z "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2019", opracowanego przez PARP.

Źródło: crn.pl

Outsourcing IT

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest outsourcing IT, który oferuje firma CSK. 

Nawet w przypadku małych organizacji, kompleksowe ujęcie wszystkich elementów infrastruktury IT już obecnie przekracza możliwości pojedynczego człowieka. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest połączenie kompetencji i wieloletniego doświadczenia całego zespołu specjalistów. Budowa i utrzymanie własnych, wieloosobowych działów IT to domena dużych organizacji. Dla sektora średnich i małych przedsiębiorstw optymalnym wyjściem jest wynajmowanie zespołu IT na określony czas i do określonych działań. W zależności od wielkości infrastruktury, stopnia jej złożoności i zakresu wykonywanych prac outsourcing dotyczy  wsparcia własnego informatyka lub samodzielnego przejęcia wszystkich procesów związanych z obsługą IT. Mając dodatkowo na uwadze to, że każda organizacja powinna i chce skoncentrować się na rozwoju i obsłudze podstawowej działalności, to w oczywisty sposób jedynym naturalnym rozwiązaniem staje się Outsourcing IT, czyli współpraca z zewnętrznym dostawcą usług i zasobów w celu realizacji zadań związanych z obsługą własnej infrastruktury informatycznej.

Zajmujemy się Kompleksową Obsługą Informatyczną a nasze doświadczenie w tej branży to ponad 27 lat. Cenimy sobie profesjonalizm i zaangażowanie, dlatego zaufało nam już ponad 200 stałych klientów. Stale podnosimy kompetencje naszych inżynierów i posiadamy 104 certyfikaty inżynierskie i technologiczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie podjąć niemal 30 000 zgłoszeń rocznie w średnim czasie 18 minut. Nasza firma posiada 37 specjalizacji w zaawansowanym IT, dlatego co rocznie realizujemy około 1200 projektów informatycznych. Działamy regionalnie i świadczymy usługi Kompleksowej Obsługi Informatycznej dla firm z różnych miast oraz województw. Dzięki zaawansowanym narzędziom i rozwiązaniom IT dbamy o bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej naszych klientów. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wróć