facebook adres e-mail telefon

Tylko 26 proc. dysków jest poprawnie czyszczonych.

Tylko 26 proc. dysków jest poprawnie czyszczonych. Większość używanych nośników przechowuje dane poprzedniego właściciela.

Prawie 60 proc. dysków twardych nadal zawiera poufne informacje byłych właścicieli - według badania Comparitech oraz University of Hertfordshire. Na 200 sprawdzonych urządzeniach, zakupionych w internecie w celu testów, znaleziono m.in. skany paszportów i praw jazdy, wyciągi bankowe, dokumenty podatkowe, wnioski wizowe, a nawet zdjęcia o charakterze intymnym.

Badanie wykazało, że tylko 26 proc. dysków zostało poprawnie wyczyszczonych i nie można z nich odzyskać danych. Kolejne 16 proc. wykazywało cechy uszkodzenia i nie można było odczytać żadnych informacji. Co do pozostałej części - dane można było odzyskać z różnym stopniem trudności. Co szósty użytkownik nawet nie próbował usunąć swoich plików.

Podobne analizy przeprowadzono w 2007 r. Wówczas badacze byli w stanie odzyskać dane z 38 proc. zakupionych używanych twardych dysków, czyli niefrasobliwość użytkowników jest teraz większa. Około 40 proc. nośników było uszkodzonych i nie można było z nich odczytać żadnych informacji.

Eset radzi konsumentom, by skorzystali przynajmniej z jednego z dostępnych w internecie narzędzi, które wielokrotnie nadpisze dysk losowymi ciągami zer i jedynek. Innym rozwiązaniem jest szyfrowanie zawartości dysku.

W ocenie firm z branży bezpowrotnego usuwania danych ten rynek będzie rósł w segmencie przedsiębiorstw w związku z RODO. Zwłaszcza, że przynajmniej niektóre branże mają szczególne wymagania co do bezpieczeństwa danych i ich pewnego zniszczenia, tak aby nie dały się odtworzyć nawet z pomocą specjalistycznego sprzętu. Zwłaszcza trwałe czyszczenie lub niszczenie SSD i innych pamięci flash powinno być rosnącym biznesem. Szczególnie z uwagi na coraz większe rozpowszechnienie tych nośników.

Źródło: www.crn.pl

Mając na uwadze powyższe, zachęcamy do zwrócenia większej uwagi na bezpieczne przechowywanie danych, oraz sprawdze, czy dane na dyskach są odpowiednio zabezpieczone. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Wróć