facebook adres e-mail telefon

Pracownicy boją się nowych technologii

Zakupy nowych rozwiązań IT firmy muszą łączyć ze szkoleniami. Inaczej ludzie nie będą ich używać – wynika z badania.

nowe-technologie-usługi-informatyczne-Katowice-Śląsk-rozwiązania-IT Pracownicy wolą w firmie używać własnych urządzeń, bo nie muszą się ich uczyć. Warto dowiedzieć się od decydentów w firmach, jakich nowości rzeczywiście potrzebują i zachęcać do szkoleń.


W erze cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa inwestują i będą wydawać coraz więcej na rozwiązania informatyczne, które mają im pomóc w wykonywaniu rutynowych zadań, ale okazuje się, że pracownicy nie palą się do korzystania z nowości. W przeprowadzonym badaniu, w którym wzięło udział ponad 6 tys. pracowników biurowych z dziewięciu krajów europejskich, w tym z Polski, prawie jedna trzecia (30 proc.) unika używania IT dostępnego w miejscu pracy. Jeszcze więcej (39 proc.) woli własne urządzenia, takie jak smartfony i laptopy, bo nie sprawiają im problemów. Jedna czwarta (26 procent) przyznaje, że zdarzyło im się udawać, iż firmowe urządzenie jest zepsute, by nie musieć go używać.

Dlaczego pracownicy niechętnie sięgają po nowości, które teoretycznie mają ułatwić im robotę? Bo nie wiedzą, jak posługiwać się nowymi rzeczami albo do czego właściwie są one przydatne.

Badanie ujawniło przede wszystkim brak doświadczenia w korzystaniu rozwiązań informatycznych, i to niekoniecznie tych wymagających specjalistycznej wiedzy. Np. tylko 31 proc. respondentów deklaruje, że czułoby się komfortowo, organizując wideokonferencję. Tym niemniej ponad połowa (54 proc.) jest przekonana, że ich praca byłaby łatwiejsza, gdyby mieli dostęp do nowocześniejszych technologii. Z kolei 46 proc. przyznaje, że przykładaliby większą wagę do udostępniania informacji kolegom z innych działów, gdyby nie utrudnienia techniczne.

Badanie pokazuje, że dystans, z jakim pracownicy traktują nowości cyfrowe, to w zasadzie powszechne zjawisko i jest poważną barierą na drodze do cyfrowej transformacji. Co więcej, może wpędzić przedsiębiorstwa w problemy. Bo zamiast zakładanego rozwoju firmy będą tylko koszty.

Wniosek: wydatki na nowości informatyczne mogą nie mieć większego sensu, jeżeli nie zostaną połączone ze szkoleniami pracowników i odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości firmy oraz jej załogi – warto to zawsze uświadamiać decydentom w firmach. Ludzie potrzebują szkoleń, aby zrozumieć zasadę działania urządzeń czy systemów i wiedzieć, po co właściwie mają ich używać.

Dyrektor niemieckiego Instytutu Ergonomii Stosowanej i Organizacji Produkcji, radzi, na co przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Te rady mogą im także przekazać dostawcy rozwiązań cyfrowych. Można je ująć tak:
„Jeśli chcesz odkryć świat cyfryzacji, musisz zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty. Po pierwsze: słuchaj pracowników. Jeśli technologia jest wykorzystywana w niewielkim stopniu i w mało znaczący sposób, to jasne, że twoje rozwiązania potrzebują zmiany. Po drugie: oferuj dodatkowe szkolenia. Pracownicy spotykają się z dużą liczbą nowych rozwiązań, zwłaszcza w erze cyfryzacji. Dodatkowe szkolenia i nieustanne uczenie się pozwolą pozbyć się strachu przed korzystaniem z nowoczesnych technologii. Po trzecie: czasami mniej znaczy więcej. Instrukcja obsługi to nie rozprawa naukowa. Technologia, której używamy każdego dnia w biurze, musi być intuicyjna i poprawiać naszą wydajność w codziennych zadaniach, a nie dokładać nam obowiązków.”

CSK aktywnie pomaga swoim klientom we wdrażaniu nowych technologii i cyfrowej transformacji. Często spotykamy się z problemami, gdzie optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie ukierunkowanych mikro-szkoleń dla użytkowników danego rozwiązania, które w efekcie pozwala efektywnie i zespołowo sprawniej pracować . Obserwowane trendy na rynku potwierdzają, że mikro-szkolenia nakreślone na odpowiednie kierunki kształcenia przynoszą ogromne efekty. Pracownicy biorący udział w tych szkoleniach, podkreślają w przeprowadzanych ankietach, że są one bardzo ważnym aspektem rozwoju zawodowego, a także osobistego.

Zapraszamy do kontaktu, aby uzyskać więcej informacji na temat oferowanych przez nas usług.


Źródło: www.crn.pl
Wróć