facebook adres e-mail telefon

Ofiary ataków ransomware płacą coraz wyższe okupy.

Ofiary ataków ransomware płacą coraz wyższe okupy. Ofiary coraz częściej ulegają szantażystom, co dodatkowo nakręca spiralę ataków.

Ofiary ataków ransomware płacą coraz wyższe okupy.

W pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena okupu płaconego za odszyfrowanie danych wyniosła 220 298 dolarów. Oznacza to wzrost o 43 proc. w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku.

Nieco mniejsza w badanym okresie była wartość mediany, która opiewała na 154 108 dolarów, czyli o 50 proc. więcej aniżeli w kwartale poprzedzającym.  Kilka grup podwyższyło średnią i medianę, byli to m.in. operatorzy stojących za Sodinokobi, Conti V2 i Lockbit. Jednak w pierwszym kwartale bieżącego roku szczególnie dotkliwe dla ofiar okazały się szkody wyrządzone przez ransomware Clop. Można zauważyć, że część gangów wykorzystuje swoje zyski do poszukiwania skuteczniejszych sposobów i narzędzi na infiltrację organizacji. Innym ważnym trendem jest zmiana kierunków ataków.

Ofiary ataków ransomware – statystyka

Odnotowano spadek wysyłanych przez oszustów wiadomości phishingowych i wzrost wykorzystania luk występujących w zabezpieczeniach oprogramowania.  Napastnicy najczęściej czynili użytek z błędów występujących w produktach VPN.

Gangi ransomware wprowadziły w ubiegłym roku do swoich działań eksfiltrację danych. W pierwszym kwartale 2021 roku napastnicy w 77 proc. przypadków ujawnili przynajmniej część skradzionych informacji. Dla porównania w czwartym kwartale ten współczynnik wynosił 70 proc.

Ta praktyka stałą już normą, choć jak zaznaczają eksperci przejęte przez hakerów dane nie zawsze są poufne.

Źródło: www.bitdefender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć