facebook adres e-mail telefon

Nowe zagrożenie zmorą działów IT

Nowe zagrożenie zmorą działów IT

Nowe zagrożenie zmorą działów IT

Polskie firmy są coraz bardziej narażone na ataki. Odnotowano wyraźny wzrost aktywności hakerów w naszym kraju. Indeks zagrożeń wzrósł z 38,4 do 52,5, spychając Polskę z 12 na 13 miejsce wśród najbezpieczniejszych krajów w Europie.

Na całym świecie odnotowano lawinowy wzrost zagrożeń. Najgorzej jest w Dominikanie (Indeks 100), a w Europie - w Lichtensteinie (89,2) i na Litwie (87,8). Najbezpieczniejsze w Europie okazały się Cypr (28,1), Szwajcaria (38,3) i Niemcy (42,6).


Indeks zagrożeń w krajach europejskich (im mniejsza wartość, tym większe bezpieczeństwo)

1

Cypr

28,1

2

Szwajcaria

38,3

3

Niemcy

42,6

4

Czechy

44,1

5

Norwegia

44,4

6

Holandia

44,9

7

Austria

49,2

8

Estonia

50,0

9

Ukraina

51,6

10

Irlandia

51,9

13

Polska

52,5

 

Nastąpił gwałtowny wzrost ataków typu crypto-miner malware. Jest to złośliwe oprogramowanie, wykorzystujące moc CPU lub GPU komputera ofiary do generowania kryptowalut.

Badania wykazały, że złośliwe koparki kryptowalut zostały celowo zaimplementowane w popularnych witrynach internetowych, głównie serwisów streamingowych oraz udostępniania plików. Niektóre z takich działań są legalne, jednak narzędzia generowania krytpowalut mogą zostać zhakowane w celu wykorzystania mocy obliczeniowej CPU. W skrajnych przypadkach oprogramowanie może wykorzystywać nawet 65 proc. mocy procesora.    

Najpopularniejszymi w Polsce typami malware były: crypto-miner „Coinhive”, wydobywający walutę Monero; „Rig EK” dostarczający eksploity do wtyczek Flash, Java oraz Silverlight; a także „Globeimposter” - jeden z wariantów ransomware „Globe”.

Centrum Systemów Komputerowych w ramach Kompleksowej Obsługi Informatycznej oferuje moduł filtrowania treści WEB. Moduł wykrywa zagrożenia i nie pozwala na odwiedzanie stron mogących zagrozić bezpieczeństwu. Zapraszamy do kontaktu w celu udzielenia informacji.

Źródlo: crn.pl

Wróć