facebook adres e-mail telefon

Polskie firmy nie są gotowe na cyberataki.

Polskie firmy nie są gotowe na cyberataki

Zaledwie 8 proc. firm można określić jako dojrzałe w kwestii cyberbezpieczeństwa. W ubiegłym roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44 proc. polskich przedsiębiorstw, a 62 proc. odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu.

"Cyberzagrożenia to nie tylko problem IT, ale poważne ryzyko biznesowe. Prezesi z prawie wszystkich regionów świata zaliczają je do 5 najważniejszych ryzyk dla swojej firmy. Tylko w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej obszar ten wciąż nie stanowi priorytetu. Również w Polsce często obserwujemy cyber-ruletkę, liczenie na szczęście i fałszywe przekonanie, że firma jest dobrze zabezpieczona. Tymczasem, jak od 5 lat pokazują wyniki naszego badania, mamy sporo do nadrobienia".

Indeks Cyberbezpieczeństwa, stworzono na podstawie badania ponad 100 polskich firm. Polskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo średnio zaledwie 3 proc. swojego całkowitego budżetu IT, a to zdecydowanie za mało, by można było zbudować skuteczną obronę.

Najczęstszym źródłem cyberataków, niezmiennie aktualni pracownicy (33 proc.), hakerzy (28 proc.) oraz byli pracownicy (13 proc.). Skutki cyberataków dla polskich przedsiębiorców były dotkliwe. 44 proc. z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Odsetek ten jest prawdopodobnie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 62 proc. firm odnotowało zakłócenia i przerwy w funkcjonowaniu, w tym 26 proc. takie, które trwały więcej niż jeden dzień roboczy.

W 21 proc. przypadków systemy zostały zainfekowane ransomware, 20 proc. incydentów skończyło się utratą lub uszkodzeniem danych, 11 proc. kradzieżą własności intelektualnej, a 10 proc. wyciekiem danych o klientach.

Raport powstał na podstawie badania w którym wzięło udział 127 polskich ekspertów zajmujących się IT i bezpieczeństwem informacji.

Centrum Systemów Komputerowych w ramach Kompleksowej Obsługi Informatycznej dba o to, by wszystkie moduły antywirusowe były aktywne. Bezpieczeństwo jest dla nas i naszych klientów najważniejsze. Zapraszamy do kontaktu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wróć