facebook adres e-mail telefon

Na fakturze zobaczysz swoje nazwisko. Orange ostrzega

Na fakturze zobaczysz swoje nazwisko. Orange ostrzega

Nowa kampania oszustów jest bardzo niebezpieczna. Potencjalne ofiary mogą pomyśleć, że rzeczywiście otrzymały fakturę do opłacenia. Przestępcy podszywają się pod Orange.

Maile wysyłane z domeny "@orange.pl" noszą tytuł "pilne zamówienie" bądź "zamówienie". Ich treść nie jest zbyt rozbudowana, bowiem chodzi o to, by ofiara pobrała rzekomą fakturę. "Jakie zamówienie?" - ma pomyśleć odbiorca wiadomości i ściągnąć dokument, by poznać szczegóły.

Jak informuje CERT Orange, w tej kampanii cyberprzestępców do nazwy pliku xls doklejane jest imię i nazwisko adresata. To może sprawić, że potencjalna ofiara prędzej kliknie w załącznik. Skoro dane się zgadzają, to tym bardziej należy dowiedzieć się, o co chodzi. Sztuczka oszustów jest sprytna. Rzecz jasna pobranie i otworzenie pliku może skończyć się instalacją złośliwego oprogramowania.

Przestępcy liczą na niewiedzę odbiorców. Operator od dawna podkreśla, że faktury nie są wysyłane z domeny "@orange.pl". Ale przecież nie każdy musi o tym wiedzieć. Dlatego warto ostrzec znajomych przed kolejną kampanią podszywającą się pod Orange. A jeśli nie wiemy, czy kontaktuje się z nami operator, czy oszust, który się pod niego podszywa, najlepiej od razu skontaktować się z biurem obsługi klienta, żeby potwierdzić wiadomość.

Centrum Systemów Komputerowych w ramach kompleksowej obsługi IT świadczy profesjonalne usługi w zakresie bezpieczeństwa, monitoringu, poprawnej pracy infrastruktury.

Zalecamy w każdym przypadku pojawienia się czegoś niepokojącego o pilny kontakt z działem technicznym.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu załączników pochodzących z niesprawdzonego maila bądź mogących budzić obawy.

Jeśli nie jesteś klientem skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezbędną pomoc.
Upewnij się, że system antywirusowy i jego moduły są aktywne

 

Źródło: tech.wp.pl

Wróć