facebook adres e-mail telefon

Alert! MediaMarkt oszustwo SMS

Alert! MediaMarkt oszustwo SMS

Od 3 dni, ktoś wysyła na telefony Polaków SMS-a, w którym podszywa się pod MediaMarkt i informuje, że “paczka jest gotowa do odbioru”. W SMS-ie jest link, który po kliknięciu informuje, że w paczce od MediaMarkt jest nowy iPhone X. Trzeba tylko opłacić koszty przesyłki w wysokości 5 PLN. Cała akcja wygląda wiarygodnie, bo wiele osób rzeczywiście w swoim życiu cośtam kupiło w MediaMarkt, a SMS nie przychodzi z nieznanego numery, tylko właśnie od nadawcy podpisanego jako “MediaMarkt”. Mimo to, jak się zapewne domyślacie, jest to oszustwo i jeśli ktoś kliknie w linka, może stracić kilkaset złotych.

Tu MediaMarkt, mamy dla Ciebie przesyłkę!

Całość zaczyna się od takiego SMS-a:

Szanowny Kliencie!
Twoja paczka jest gotowa do odbioru!
Nr Ref.: UPS-89X7103W
Zobacz tutaj >>

https://goo[.]gl/9RZ4jA

Wiemy, że rozsyłane są także inne linki, a oszuści zmieniają również cytowany w SMS-ie numer referencyjny. Co dzieje się po kliknięciu w powyższy link? Jesteśmy przekierowywani na stronę:

http://mediamarkt.pl.goodsurprises[.]top/1051/1/0b8eba64.php

Jak widać, ofiara jest okłamywana, że MediaMarkt, z okazji 25 lecia sklepu, ma dla niej nagrodę. Tą nagrodą ma być iPhone X. Trzeba tylko śpieszyć (zobaczcie jak zmniejsza się liczba dostępnych do “odbioru” iPhonów). No i trzeba pokryć koszt wysyłki. Niewielki. Zbyt piękne aby było prawdziwe? Oczywiście!

Musisz podać dane karty i możesz stracić kilkaset złotych

Sama strona nie jest zbyt dopracowana. Fałszywe opinie zadowolonych zwycięzców nie pojawiają się w sposób widoczny. iPhone X na zdjęciach jest iPhonem 8, a po wybraniu koloru telefonu, przechodzi się na stronę mybabydelivery.com, gdzie nie ma już mowy o odbiorze, a o wzięciu udziału w konkursie, gdzie telefon można wygrać.

Trzeba tylko podać dane osobowe i dane karty płatniczej i zaakceptować zasady. A te są następujące. Opłata 5 PLN to opłata wstępna, jeśli po 5 dniach nie anuluje się “subkrybcji”, naliczona zostanie opłata 99PLN, co miesiąc. Stracić więc można nawet kilkaset złotych.

Tysiące Polaków kliknęło

Sprawdziliśmy statystyki odwiedzin, dla kilku linków z tej kampanii SMS-owej, jakie podesłali nam nasi Czytelnicy. Nie wiemy ile osób przez ostatnie 3 dni otrzymało SMS-a, ale osób które otworzyło linka, było sporo…

Centrum Systemów Komputerowych zaleca swoim klientom w każdym przypadku pojawienia się czegoś niepokojącego o pilny kontakt z działem technicznym.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu załączników pochodzących z niesprawdzonego maila bądź mogących budzić obawy.

Jeśli nie jesteś klientem CSK skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezbędną pomoc.
Upewnij się, że system antywirusowy i jego moduły są aktywne. Funkcje te powinny być domyślnie włączone.
Zadbaj o wykonywanie kopii zapasowej danych, w przypadku zaszyfrowania danych będzie można je odzyskać.

 

Źródło: niebezpiecznik.pl

Wróć