facebook adres e-mail telefon

Miliony notebooków zagrożone

Miliony notebooków zagrożone - zaatakowano komputery w Europie Środkowej i Wschodniej.

zagrozenie-bezpieczenstwa-informatycznego-zainfekowanie-komputerow-obsluga-informatyczna

Wykryto groźną lukę w zabezpieczeniach notebooków produkowanych od 12 lat.

Specjaliści wykryli lukę bezpieczeństwa w notebookach z systemem Windows, produkowanych od 2006 r. Pozwala ona na atak z pomocą szkodliwego oprogramowania wprowadzonego do UEFI i przejęcie kontroli nad transferem danych. Szacuje się, że zaatakowano w ten sposób głównie komputery w administracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Szkodnik wykorzystuje program do ochrony przed kradzieżą LoJack, który wielu producentów PC preinstaluje w urządzeniach. Jego moduł zostaje umieszczony w firmware płyty głównej, co pozwala na zdalną komunikację z zewnętrznymi serwerami, którą mogą wykorzystać hakerzy. Prawdopodobnie wymiana płyty głównej nie pomaga pozbyć się zagrożenia.

Specjaliści radzą włączenie w PC bezpiecznego trybu (Secure boot), który w większości laptopów standardowo nie jest uruchomiony.

Centrum Systemów Komputerowych w ramach Kompleksowej Obsługi Informatycznej dzięki swoim rozwiązaniom na bieżąco monitorują infrastrukturę informatyczną (w tym komputery) rozwiązując wszelkie zauważone zagrożenia i problemy. Na bieżąco zabezpieczamy i monitorujemy infrastrukturę informatyczną naszych klientów. Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów rozwiąże każdy przypadek. Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie, problem – zapraszamy do kontaktu.

 

Źródło: www.crn.pl

Wróć