facebook adres e-mail telefon

Amerykanie obawiają się utraty prywatności, ale wciąż klikają w podejrzane linki i używają słabych haseł.

Bitdefender: Amerykanie obawiają się utraty prywatności, ale wciąż klikają w podejrzane linki i używają słabych haseł.

 

Internet rzeczy (ang. IoT – Internet of Things) ułatwia nam życie codzienne, przynosi korzyści miejskiej infrastrukturze, przedsiębiorstwom oraz instytucjom państwowym.

Jaka jest jednak wśród użytkowników świadomość zagrożeń z tym związanych? Przegląd dokonany przez Bitdefender pokazuje, że w przeciętnym amerykańskim domu znajduje się około 11 inteligentnych urządzeń. Mimo że użytkowników stale ekscytuje możliwość włączania do Internetu ciągle nowych gadżetów,  to nadal najbardziej popularne pozostają smartfony (91%), urządzenia smart TV (73%) i tablety (72%).

„Wiele z wprowadzanych na rynek inteligentnych urządzeń nie ma wbudowanych zabezpieczeń. W zasadzie nie ma także możliwości późniejszego instalowania na nich tradycyjnego oprogramowania ochronnego. Dlatego też użytkownicy potrzebują wielowarstwowych systemów zabezpieczeń, które będą skutecznie chroniły ich inteligentne środowiska. W przeciwnym razie hakerzy, dzięki lukom w zabezpieczeniach, zyskają możliwość przeprowadzania masowych ataków, które – jeżeli przeprowadzone na większą skalę – mogą niszczyć urządzenia.

Większość użytkowników popełnia te same błędy:

Jedno słabe hasło dla wszystkich urządzeń, nieostrożne przeglądanie i klikanie podejrzanych linków lub otwieranie niebudzących zaufania załączników. Także zaniedbania w aktualizacji oprogramowania i oprogramowania układowego (ang. firmware). Wszystkie wymienione uchybienia umożliwiają hakerom dostęp do domowych sieci” – komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.

W oparciu o dane telemetryczne z Bitdefender BOX ustalono, że 64% ataków wykorzystuje fałszywe adresy URL, z czego 25,8% to adresy. W przypadku 5% wszystkich urządzeń podłączonych do Internetu użyto słabych haseł. Aż 50% drukarek pracujących w amerykańskim IoT chronionych jest najsłabszym dopuszczalnym hasłem (podczas gdy ze słabego hasła korzysta zaledwie 5% kamer IP). Co gorsza, 5 na 10 użytkowników smart TV nie aktualizowało aplikacji na swoich urządzeniach od ponad miesiąca, a 6 na 10 użytkowników nie aktualizowało oprogramowania na swoim bezprzewodowym routerze przez cały okres jego użytkowania.

Analiza wszystko ujawnia! Właścicielom amerykańskich urządzeń inteligentnych największe problemy stwarzają kradzież tożsamości i wycieki danych, spowodowane brakiem szyfrowania w sieci i lukami w zabezpieczeniach. 61% użytkowników urządzeń inteligentnych przechowuje dane osobowe na swoim komputerze lub laptopie, a tylko 11% przechowuje te informacje na, podłączonej do ich sieci domowej, dedykowanej pamięci masowej (dyski sieciowe NAS).

Centrum Systemów Komputerowych stale monitoruje sytuację i w każdej chwili służy pomocą swoim klientom.
W razie jakichkolwiek problemów zalecamy kontakt z naszym działem technicznym.

Źródło: bitdefender.pl

 

 

Wróć