facebook adres e-mail telefon

Ku przestrodze – Ransomware to aktualne zagrożenie – żądanie okupu sparaliżowało instytucję

Ataki internetowe, których istotą jest wykorzystanie oprogramowania żądającego okupu, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, nie przestają być stosowane przez cyberprzestępców. O kolejnym takim przypadku informują specjaliści z firmy DAGMA, przytaczając historię ratusza miasta Sammamish, które znajduje się niedaleko Seattle w USA. Pod koniec stycznia urząd został sparaliżowany przez ransomware do tego stopnia, iż nie wydawał większości dokumentów. Sprawa okazała się na tyle poważna, że zarządca miasta ogłosił w nim stan wyjątkowy.

Ransomware to aktualne zagrożenie - żądanie okupu sparaliżowało ratusz

Jak podaje DAGMA, atak polegał na zaszyfrowaniu danych, które znajdują się w miejskiej sieci komputerowej. W efekcie pracownicy stracili dostęp do informacji, które są niezbędne do bieżącego wydawania paszportów, licencji i pozwoleń. Jak podała rzeczniczka prasowa ratusza w Sammamish, pracownicy musieli zrezygnować z korzystania z komputerów i wykonywać swoje obowiązki ręcznie notując istotne informacje na kartkach. Szczegóły samego ataku nie są na razie ujawniane. Jak wynika z udostępnionych informacji, władze miasta sięgnęły po pomoc specjalistów do spraw bezpieczeństwa, by ustalić jak doszło do ataku.

Szyfrowanie danych dla okupu nadal potrafi skutecznie paraliżować działanie instytucji i narażać je na ogromne straty. Dowodem tego jest chociażby historia z Atlanty z ubiegłego roku. Koszty wynajęcia zewnętrznych ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego sięgnęły niemalże 3 milionów dolarów. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto regularnie sprawdzać stan zabezpieczeń swojej sieci i poziom świadomości cyber-zagrożeń wśród pracowników – omijanie tego tematu po prostu nie opłaca się – tłumaczy kierownik ds. audytów w firmie DAGMA.

Ransomware spotykamy coraz rzadziej, użytkownicy indywidualni powinni uważać na phishing

Jak pokazuje powyższy przykład, stosowanie oprogramowania żądającego okupu wciąż się zdarza. Jednak w praktyce popularność tej metody maleje i dotyczy głównie instytucji. W przypadku skutecznego ataku, w takim przypadku zysk może być w końcu największy. Indywidualni użytkownicy komputerów powinni tymczasem zwrócić uwagę na inny rodzaj zagrożeń, czyli phishing. Jego celem jest wyłudzenie poufnych informacji, takich jak dane logowania do konta bankowego.

Źródło: dobreprogramy.pl

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć