facebook adres e-mail telefon

Koronawirus – temat użyty do rozprzestrzeniania w internecie szkodliwego oprogramowania

Strach przed wykorzystywaniem koronawirus przez cyberprzestępców online do rozprzestrzeniania trojanów i szkodliwego oprogramowania.

Koronawirus - temat użyty do rozprzestrzeniania w internecie szkodliwego oprogramowania

Jak pokazuje nowe badanie, cyberprzestępcy wykorzystują temat infekcji koronawirusem do realizowania swoich szkodliwych działań. Ukrywają oni szkodliwe programy pod postacią dokumentów służących teoretycznie do celów edukacyjnych.

Oprogramowania antywirusowe wykryły pliki pdf, mp4 i docx ukrywane pod postacią dokumentów związanych z koronawirusem. Nazwy plików wskazują na to, że zawierają one instrukcje ochrony przed wirusami, aktualny stan zagrożenia, a nawet techniki pozwalające wykrycie wirusa.

W rzeczywistości pliki te zawierają liczne próbki szkodliwych programów, takich jak trojany i robaki, które mogłyby zaszkodzić ofierze lub zaszyfrować dane.

Szkodliwe pliki związane z koronawirus em mogą występować pod następującymi nazwami:

  • Worm.VBS.Dinihou.r
  • Worm.Python.Agent.c
  • UDS: DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.WinLNK.Agent.gg
  • Trojan.WinLNK.Agent.ew
  • HEUR: Trojan.WinLNK.Agent.gen
  • HEUR: Trojan.PDF.Badur.b

Źródło: kaspersky.com

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! A w przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wróć