Jedna chmura nie zawsze wystarczy. Polskie przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu korzystają z usług informatycznych w chmurze publicznej. Jest to atrakcyjne kosztowo, zapewnia elastyczność i szybkość uruchamiania nowych usług, co przekłada się na coraz większe zainteresowanie ofertą usługodawców. Ale z drugiej strony chęć skorzystania z zasobów chmurowych rodzi wiele pytań. Gdzie będą przechowywane firmowe dane? Czy będą bezpieczne? Co stanie się z nimi, gdy dostawca usług w chmurze zakończy działalność lub firma przestanie korzystać z chmury? Czy można łatwo zmienić dostawcę usług w chmurze? Klientom, którzy podczas negocjacji z integratorami podnoszą te kwestie, warto przedstawić założenia strategii wielochmurowej (multi-cloud). Według niej  tam, gdzie to możliwe, należy korzystać z zasobów więcej niż jednego dostawcy dla danej usługi. Przykładem może być długoterminowe przechowywanie archiwów, związane z koniecznością posiadania minimum dwóch kopii danych.

W firmie i w chmurze

Zapis danych w chmurze dostawcy zwykle jest darmowy, a klient z reguły płaci za zajętą przestrzeń oraz przesyłanie danych poza główne miejsce składowania. Niestety, koszt transferu danych między dostawcami usług chmurowych jest obecnie bardzo wysoki, co niejednokrotnie stanowi barierę wejścia do chmury. Jednakże posiadanie danych w chmurze niejednokrotnie prowadzi do uratowania ich bądź przywrócenia w awaryjnych sytuacjach.

Ochrona także dla poczty

Najpopularniejszą usługą w chmurze jest poczta elektroniczna. Rozpoczęcie korzystania z niej jest łatwe, ale taki projekt migracji do chmury stwarza wiele wyzwań. Administratorzy często zastanawiają się, co zrobić z dotychczasową pocztą przechowywaną na serwerach pocztowych i w plikach PST oraz jak wycofać się z usługi, ponosząc jak najmniejsze koszty przesłania danych. Często rozważaną kwestią jest też dostęp do archiwalnych wiadomości oraz możliwości przeszukiwania archiwum w przypadku rezygnacji z usługi chmurowej.

Obecnie bardzo poszukiwane jest rozwiązanie w którym dane klienta po przesłaniu na serwer trafiają automatycznie do archiwum. Posiadanie kopii zapasowych to bardzo ważna usługa, którą powinna mieć każda dbająca o bezpieczeństwo firma, w CSK oferujemy klientom usługę MOB - kopie zapasową danych w chmurze. Usługa stanowi minimum procedur DRP (disaster recovery planning), ponieważ po jej włączeniu dane są chronione dodatkowymi narzędziami i przechowywane w dwóch różnych lokalizacjach, z czego jedna jest fizycznie, logicznie i galwanicznie odseparowana od infrastruktury produkcyjnej klienta. W ramach usługi CSK udostępnia oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowej oraz miejsce na dysku w chmurze. Backup jest w pełni bezpieczny, ponieważ dane przed wysłaniem są szyfrowane algorytmem AES 256bit. Dodatkowo w transmisja danych do chmury również jest szyfrowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kopii zapasowej lub innych zabezpieczeń prosimy o kontakt mailowy lub przez formularz na naszej stronie internetowej https://www.csk.com.pl/kontakt/