facebook adres e-mail telefon

Flubot na Android – nowe zagrożenie dla smartfonów

Flubot na Android – nowe zagrożenie dla smartfonów. Nowa odmiana złośliwego oprogramowania Flubot atakującego smartfony z systemem operacyjnym Android. Napastnicy dystrybuują malware wysyłając do potencjalnych ofiar SMS-y.

Flubot na Android – nowe zagrożenie dla smartfonów

Flubot, znany też jako Cabassous, jest trojanem bankowym. Cyberprzestępcy wykorzystują spam SMS do dostarczania złośliwego oprogramowania, imitującego popularne programy bankowe czy też firmy spedycyjne.

Flubot kradnie z zainfekowanych smartfonów dane bankowe, kontaktowe czy wiadomości tekstowe. Ponadto dysponuje arsenałem poleceń, w tym możliwością wysyłania SMS-ów z treścią dostarczoną przez serwery Command & Control.

Okazuje się, że atakujący używają szablonów modyfikując jedynie nazwę odbiorcy i link do pobrania. Szkodnik kradnie prawdziwe nazwiska kontaktów i numery telefonów z telefonu ofiary i wysyła je na serwery hostowane przez cyberprzestępców. Następnie serwer komponuje wiadomość SMS, wykorzystując te prawdziwe informacje i odsyła je z powrotem do swojego oprogramowania na zainfekowanych telefonach. Następnie Flubot wysyła wiadomości SMS bezpośrednio z urządzenia ofiary.

Oczywiście osoby korzystające ze smartfonów z Androidem nie są w tym przypadku bezbronne.

Niesteyty nie wszyscy użytkownicy korzystają z systemów antywirusowych na smartfonach, chociaż bardzo często realizują te same czynności co na komputerach np. logowanie do banku. Dlatego też zalecamy zabezpieczenie swojego urzadzenia mobilnego systemem antywirusowym. W grę wchodzi realna utrata danych a nawet oszczędności życia.

Żródło: www.bitdefender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć