facebook adres e-mail telefon

Cyberprzestępcy hulają w firmowej sieci nawet 15 miesięcy

Cyberprzestępcy hulają w firmowej sieci nawet 15 miesięcy. Mimo, iz zespoły IT twierdzą, że sa w zdecydowanie lepszej formie niż przed pandemią, to i tak wykryto wiecej ataków na polskie firmy.

Cyberprzestępcy hulają w firmowej sieci nawet 15 miesięcy

Okazuje się, że w trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54 proc.) zauważyła wzrost liczby cyberataków. Niepokojącum jest fakt, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. Natomiast w skrajnych przypadkach dopiero po 15 miesiącach!

RDP pozwala obejść zabezpieczenia

Co gorsza, w większości przypadków do ich powstrzymania nie wystarczy VPN czy wieloskładnikowe uwierzytelnianie. Aż w 69 proc. ataków zabezpieczenia te są z powodzeniemobchodzone. Poprzez wykorzystanie do poruszania się wewnątrz sieci protokołu zdalnego pulpitu RDP (Remote Desktop Protocol). Co ciekawe, przestępcy często instalują sterowniki wyłączające programy zabezpieczające, które mogłyby przerwać atak.

Zespoły IT twierdzą, że są skuteczniejsze

Aż 53 proc. zespołów uważa, że w ostatnim roku rozwinęło swoje umiejętności i wiedzę z zakresu cyfrowego bezpieczeństwa. Natmiast 36 proc. stwierdziło, że ich morale wzrosło. Ponad połowa utrzymuje (52 proc.), że szybciej reaguje na incydenty.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu

Wróć