Firmy nie porzucą cyfrowej transformacji. Mimo lockdownu i spowolnienia w gospodarce przedsiębiorstwa aż o 10 proc. zwiększą w 2020 r. wydatki na cyfrową transformację. Wskazano kluczowe obszary inwestycji.

Cyfrowa transformacja okazuje się odporna na zarazę. Wydatki będą kontynuowane w stałym tempie pomimo wyzwań związanych z pandemią - prognozuje IDC. W 2020 r. wzrosną o 10,4 proc., do 1,3 bln dol. Sporo, ale też dużo mniej niż w 2019 r. (+17,9 proc.). Ponadto w porównaniu z prognozą IDC sprzed pandemii dynamika w br. będzie niższa o 2 pkt proc.

 

Tym niemniej inwestycje w technologie cyfrowej transformacji (DX) rosną. Wiele realizowanych lub planowanych dużych projektów ma zasadnicze znaczenie dla strategicznych inicjatyw biznesowych - wyjaśnia Craig Simpson, starszy menedżer ds. badań w IDC.

Kto wyda najwięcej, kto urośnie najszybciej

Branże, które odnotują najwolniejszy z roku na rok wzrost wydatków na cyfrową transformację, odczują największy wpływ spowolnienia.

 
I tak usługi osobiste i konsumenckie, mimo zamrożenia biznesów w ostatnich tygodniach odnotują wzrost wydatków na DX - o 5,3 proc. w 2020 r. To jednak sporo mniej w porównaniu z 18,4 proc. wzrostem w 2019 r.
 
Produkcja dyskretna (przedmiotów) i przemysł najwięcej wydadzą na digitalizację w br., ale poprawią wynik jedynie o 6,6 proc., w porównaniu z 14,5 proc. wzrostem w 2019 r.
 

Branże, w których oczekuje się największego wzrostu nakładów na DX w 2020 r., to budownictwo (16,3 proc.) i opieka zdrowotna (15,7 proc.).

Covid-19 wymazał prawie 500 mld dol. inwestycji

Pandemia zuboży rynek o prawie 500 mld dol. wydatków na cyfrową transformację w latach 2020-2023 - w porównaniu do prognozy IDC sprzed Covid-19.

 

Mimo to możliwości są nadal w większości branż, tam gdzie DX rozwiązuje określone problemy biznesowe. Przykłady to: przetwarzanie w oparciu o automatyzację procesów w ubezpieczeniach, cyfrowa wizualizacja w edukacji. Również platformy handlowe omnichannel w telekomunikacji oraz efektywność operacyjna w produkcji procesowej.

Co będzie potrzebne

Jeśli chodzi o zastosowania, to najwięcej wydatków zostanie przeznaczonych na autonomiczne operacje oraz robotyzację produkcji. Zatem inwestować będzie głównie sektor wytwórczy.

 
Z kolei największego wzrostu nakładów w 2020 r. można spodziewać się w edukacji, w ubezpieczeniach oraz w usługach profesjonalnych.
 
Spośród 278 przypadków zastosowań cyfrowej transformacji tylko 9 odnotuje spadek wydatków w 2020 r. - przewiduje IDC.
 
Stany Zjednoczone pozostaną największym rynkiem dla DX (ok. 1/3 światowych wydatków). Europa Zachodnia będzie drugim co do wielkości regionem (tuż za Chinami) z blisko 13 proc. wzrostu inwestycji w 2020 r.
 
Źródło: www.crn.pl
 
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.