
Cyfrowa transformacja okazuje się odporna na zarazę. Wydatki będą kontynuowane w stałym tempie pomimo wyzwań związanych z pandemią - prognozuje IDC. W 2020 r. wzrosną o 10,4 proc., do 1,3 bln dol. Sporo, ale też dużo mniej niż w 2019 r. (+17,9 proc.). Ponadto w porównaniu z prognozą IDC sprzed pandemii dynamika w br. będzie niższa o 2 pkt proc.
Tym niemniej inwestycje w technologie cyfrowej transformacji (DX) rosną. Wiele realizowanych lub planowanych dużych projektów ma zasadnicze znaczenie dla strategicznych inicjatyw biznesowych - wyjaśnia Craig Simpson, starszy menedżer ds. badań w IDC.
Kto wyda najwięcej, kto urośnie najszybciej
Branże, które odnotują najwolniejszy z roku na rok wzrost wydatków na cyfrową transformację, odczują największy wpływ spowolnienia.
Branże, w których oczekuje się największego wzrostu nakładów na DX w 2020 r., to budownictwo (16,3 proc.) i opieka zdrowotna (15,7 proc.).
Covid-19 wymazał prawie 500 mld dol. inwestycji
Pandemia zuboży rynek o prawie 500 mld dol. wydatków na cyfrową transformację w latach 2020-2023 - w porównaniu do prognozy IDC sprzed Covid-19.
Mimo to możliwości są nadal w większości branż, tam gdzie DX rozwiązuje określone problemy biznesowe. Przykłady to: przetwarzanie w oparciu o automatyzację procesów w ubezpieczeniach, cyfrowa wizualizacja w edukacji. Również platformy handlowe omnichannel w telekomunikacji oraz efektywność operacyjna w produkcji procesowej.
Co będzie potrzebne
Jeśli chodzi o zastosowania, to najwięcej wydatków zostanie przeznaczonych na autonomiczne operacje oraz robotyzację produkcji. Zatem inwestować będzie głównie sektor wytwórczy.