facebook adres e-mail telefon

Co grozi Polakom w sieci

Badania pokazują największe tegoroczne zagrożenia dla użytkowników komputerów i urządzeń z systemem Android.

zagrozenia-w-sieci-uslugi-IT-Katowice

Najczęściej występującymi w Polsce zagrożeniami na komputerach były w czterech pierwszych miesiącach tego roku adware i spyware oraz exploity - wynika z badania przeprowadzonego przez Bitdefender. Podatność na nie rosła szczególnie wśród użytkowników nieuważnie korzystających z przeglądarki internetowej i nie sprawdzających dokładnie jakie programy pobierają na dysk.

Dla użytkowników urządzeń z systemem Android w naszym kraju najbardziej niebezpieczne były w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku "konie trojańskie". Ukrywają się one często w reklamach podczas przeglądania internetu lub korzystania z różnych aplikacji. Infekują system również podczas pobierania plików czy przy instalowaniu aplikacji, która może okazać się stworzona jedynie w celu zmylenia ofiary i włamania się do jej telefonu. Szczególne nasilenie tego typu ataków było, zdaniem ekspertów Bitdefender, w styczniu i marcu tego roku.

Generalnie w 2017 roku zaobserwowano wzrost liczby infekcji oraz wykorzystywanych przez hakerów sposobów włamania się do systemów użytkowników sieci i wykradania bądź blokowania znajdujących się w nich danych. Wzrasta szczególnie zagrożenie ze strony ataków typu ransomware. Wśród nich najbardziej niebezpiecznym okazał się do tej pory WannaCry, który wykorzystywał lukę, aby wkraść się do urządzenia i zablokować pliki a następnie żądać za nie okupu. Eksperci Bitdefender zwracają też jednak uwagę na stałą obecność niebezpiecznych wirusów, które mogą równie dotkliwie uprzykrzyć życie lub wyrządzić poważne szkody potencjalnej ofierze.

Inżynierowie CSK na bieżąco śledzą i analizują pojawiające się niebezpieczeństwa, aby wszystkim swoim klientom zapewnić maksymalny poziom ochrony. Stały monitoring oraz wdrażane przez nas rozwiązania i procedury zmniejszają do minimum zagrożenia cybernetyczne oraz znacząco zwiększają bezpieczeństwo informatyczne naszych klientów.


Źródło: crn.pl
Wróć