facebook adres e-mail telefon

Zbliża się koniec papierowej korespondencji. Czas na elektronikę

Zbliża się koniec papierowej korespondencji. Czas na elektronikę.

W 2019 roku mają wejść w życie dwa przełomowe rozwiązania, nad którymi pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Chodzi o projekty e-skrzynka i e-doręczenie, które w ogromnej większości przypadków pozwolą wyeliminować uciążliwą i nieefektywną papierową korespondencję urzędową. Wszystko ma odbywać się drogą elektroniczną.

koniec-papierowej-korespondencji-usługi-chmury-centrum-systemów-komputerowych-usługi-informatyczne-outsorcing-it-śląsk-katowice

"Pomyśl, jakby to było, gdybyś zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego mógł załatwić tę samą sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce twojego aktualnego pobytu?".

"Albo gdybyś zamiast posiadania wielu kont na różnych dedykowanych portalach administracji miał jedno miejsce do komunikacji ze wszystkimi podmiotami publicznymi?" - ciągnie ministerstwo. "Nasz projekt ci to umożliwi"

Projektem, który ma sprawić, że te marzenia staną się rzeczywistością, jest opracowanie e-Skrzynki i e-Doręczenia w ramach programu "Od papierowej do cyfrowej Polski".

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że usługi publiczne w formie cyfrowej powinny stanowić domyślną formę komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją.

Z e-Doręczeń będzie mógł skorzystać zarówno obywatel, jak i przedsiębiorca, którzy z dniem złożenia Deklaracji Cyfrowości będą mogli wymagać od podmiotów sektora publicznego komunikacji w postaci elektronicznej.

Oczywiście komunikacja w formie elektronicznej ma odbywać się obu kierunkach. "Nie tylko podmiot publiczny będzie mógł napisać do Ciebie, ale również ty będziesz mógł zainicjować sprawę w urzędzie" - pisze resort.

Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal cztery piąte z przeszło sto milionów listów poleconych, które każdego roku od różnych instytucji państwa otrzymują Polacy, można by zastąpić korespondencją elektroniczną.

Elektronizacja korespondencji oznaczać będzie nie tylko spore oszczędności - ponad 100 mln zł rocznie - ale przede wszystkim większą skuteczność i wygodę.

Pod koniec listopada projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań to początek 2019 roku.

Centrum Systemów Komputerowych już od dawna wspiera swoich klientów w elektronicznym obiegu dokumentów. Zapewniamy bezpieczeństwo oraz retencjonowanie kopii zapasowych. W ramach doskonalenia swoich usług cały czas dbamy aby być na bieżąco z wszystkimi wymogami i nowościami w kwestiach informatycznych. Dzięki czemu nasi klienci czują się bezpieczni i przygotowani na nadchodzące zmiany. Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.

Źródło: wp.pl

Wróć