facebook adres e-mail telefon

SMS-owi naciągacze ukrywają się przed UOKiK za Google Adwords

Czy da się dziś naciągać na Premium SMS-y nie zwracając uwagi UOKiK-u? Ktoś właśnie próbuje. Pewna strona, rzekomo dająca dostęp do filmów, ewidentnie wprowadza odwiedzających w błąd. Jeśli jednak urzędnik otworzy tę stronę w swojej przeglądarce, może zobaczyć tylko niepozorną usługę bez premium SMS-ów.

SMS-owi naciągacze ukrywają się przed UOKiK za Google Adwords

SMS-owi naciągacze ukrywają się przed UOKiK za Google Adwords. Taką “niepozorną usługą” jest strona Filmyfilmy.pl. Na pozór nic ciekawego tam  nie ma – same opisy filmów i zwiastuny z YouTube’a. Owszem, pod tytułem strony napisano “FILMY ONLINE Z LEKTOREM PL”, ale powiedzmy jeszcze raz – to  tylko zwiastuny. Na stronie jest też wyszukiwarka, która w ogóle nie działa.

O co tu naprawdę chodzi?

Pewien użytkownik odkrył o co może tutaj chodzić. Zauważył on, że strona zachowuje się inaczej, jeśli wejdziemy na nią z reklamy Google. W takim przypadku odwiedzany adres zawiera parametr gclid (Google Click ID).

Strona Filmyfilmy.pl rozpoznaje, czy odwiedzający trafił na stronę z reklamy w wyszukiwarce. Taki odwiedzający ma nie tylko odpowiedni URL, ale też odpowiednie ciasteczka, pasujące do całego scenariusza. Jeśli taka osoba zechce wyświetlić film i kliknie przycisku “play” na odtwarzaczu, wcale nie wyświetli się zwiastun z YouTube’a. Pojawi się zachęta do wysłania SMS-a na tle kadru z wybranego filmu.

 

Może się wydawać, że do obejrzenia filmu wystarczy wysłanie jednego taniego SMSa. Zauważcie, że:

  • cena podana w zachęcie do wysłana SMS-a to 31 groszy zł za film, ale…
  • …powyżej zachęty figuruje cena 30,75 zł, ale…
  • …drobnym szarym druczkiem pod oknem odtwarzania napisano, że użytkownik otrzymuje możliwość pobrania 300 plików w cenie 25 groszy za plik, a to wymaga wysłania trzech SMSów za 30,75 zł.
    Faktyczny koszt usługi wynosi 92,25 zł i usługodawca obiecuje tylko “pliki” a nie konkretne filmy. Właściwie to nie bardzo wiadomo za co płacimy i kto dostarcza usługę.

Wpisując różne filmowe frazy do Google w końcu trafiliśmy na poniższą  reklamę i rzeczywiście. Po przejściu na stronę Filmyfilmy.pl przez reklamę, cała usługa nabiera innego charakteru.

Prawdziwa cena usługi – 92,25 zł – zgadza się z regulaminem płatności, do którego będziecie mogli dotrzeć jeśli przejdziecie na stronę z reklamy w wyszukiwarce.

Mniejszy zysk za mniejsze ryzyko wpadki

Użytkownik poinformował UOKiK o całej sprawie. Pytanie brzmi, czy urząd poradzi sobie z interwencją, skoro dostęp do usługi Premium SMS jest utrudniony?

Dziś przepisy dotyczące premium SMS-ów są lepsze, a UOKiK potrafi podejmować działania przeciwko nieuczciwym sprzedawcom (lub nawet przeciwko operatorom, jeśli ignorują oni sprawę). Właśnie dlatego twórcy strony Filmyfilmy.pl nie podali swoich danych otwarcie (na stronie jest tylko kontaktowy e-mail). W regulaminie – jak już wspomnieliśmy – również nie wymieniono podmiotu świadczącego usługę.

Naciąganie na Premium SMS-y nie jest niczym nowym, podobnie jak robienie tego pod pretekstem dostępu do filmów. Jednak ukrywanie procederu z użyciem Google Adwords jest ciekawostką godną odnotowania. Nawiasem mówiąc można stosować inne, o wiele prostsze metody ukrywania nieuczciwych usług. Częste zmienianie adresów i stron to sposób najprostszy. Można też wyświetlać zachęty do wysyłania SMS–ów na zasadzie całkowicie losowej (jeden zobaczy, dwóch innych nie). Co prawda zmniejsza to przychód, ale jednocześnie zmniejszone jest ryzyko wpadki.

Dzięki Kompleksowej Obsłudze Informatycznej nasi klienci mają możliwość skorzystania z dodatkowej usługi, jaką jest usługa filtracji treści WWW, przez co nie narażają siebie i swoich pracowników na niespodziewane koszty. Usługa ta pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa środowiska IT poprzez zablokowanie strony na podstawie analizy jej zawartości i oferowanych treści, zanim zostanie ona załadowana do przeglądarki (zewnętrzny serwer http proxy) oraz w znaczny sposób zwiększa produktywność zespołów poprzez blokady treści np.: social networking, media strumieniowe. Dzięki możliwości wczesnego blokowania stron i treści niepożądanych lub zawierających niebezpieczne lub złośliwe oprogramowanie można istotnie zwiększyć stopień bezpiecznego pobierania treści i przeglądania stron internetowych. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat naszych usług prosimy o kontakt mailowy lub przez formularz na naszej stronie internetowej www.csk.com.pl/kontakt/

Źródło: niebezpiecznik.pl 

Wróć