facebook adres e-mail telefon

Shadow IT rozkwita w czasie pandemii | csk.com.pl

Shadow IT rozkwita w czasie pandemii. Osoby pracujące w domu nie ułatwiają życia administratorom IT. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez zdalnych pracowników jest korzystanie z nieznanych oraz niezalecanych przez pracodawców aplikacji.

Shadow IT rozkwita w czasie pandemii | csk.com.pl

Firmy oraz instytucje w czasie pandemii znajdują się pod obstrzałem hakerów. Napastnicy skrzętnie wykorzystują wszelkie okazje do kradzieży danych, zaszyfrowanie dysku czy instalacji trojana. Niestety, zdalni pracownicy robią niewiele, aby powstrzymać działania napastników. Wręcz przeciwnie, bardzo często otwierają przed nimi nowe możliwości. Według badań przeprowadzonych przez NetMotion 62 proc. spośród osób pracujących w domu korzysta z niebezpiecznych aplikacji.  Są to aplikacje, które mogą zawierać złośliwy kod, oprogramowanie szpiegujące, trojany. Natomiast 25 proc. korzysta z narzędzi niezatwierdzonych przez dział IT. W tej grupie prym wiodą aplikacje zwiększające produktywność (38 proc.), takie jak Google Docs i Doodle. Zaraz za nimi są programy komunikacyjne (32 proc), w tym WhatsApp i Zoom.

Z badania NetMotion wynika, że jedna na sześć organizacji nie posiada rozwiązań do monitorowania zdalnych pracowników. Ale nawet przedsiębiorcy dysponujący tego typu narzędziami nie do końca kontrolują sytuację – działy IT przyznają, że nie potrafiły zdiagnozować co czwartego problemu zgłaszanego przez personel pracujący w domu. Co ciekawe, ze współpracy ze specjalistami IT nie są zadowoleni zdalni pracownicy, którzy deklarują, iż mniej niż połowę zgłoszeń rozwiązano w sposób zadowalający.

Źródło: www.bitedfender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć