facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Rozliczasz PIT przez internet? Zachowaj szczególną ostrożność!

Rozliczasz PIT przez internet? Zachowaj szczególną ostrożność!

Zachowaj ostrożność! Rozpoczęcie okresu rozliczeń to czas wzmożonej pracy cyberprzestępców. Główne zagrożenie to phishing, czyli namawianie do klikania w podejrzane linki lub do pobierania zainfekowanych załączników za pośrednictwem poczty e-mail. Wynikiem takich działań jest możliwość  stracenia wszystkich oszczędności (wyniku późniejszej kradzieży z konta bankowego), a w najlepszym przypadku udostępnienie oszustom swoich danych osobowych.

Rozliczasz PIT przez internet? Zachowaj szczególną ostrożność!

Atakujący wybierają najczęściej sprawdzone metody. W swoich e-mailach podszywają się pod Ministerstwo Finansów, informując o rzekomych nieprawidłowościach w rozliczeniu. Czasem sugerują konieczność uregulowania zmyślonej niedopłaty podatku lub zachęcają do złożenia rozliczenia po kliknięciu w załączony link.

Innym sposobem działania są fałszywe aplikacje mobilne. Przypominają one oficjalne programy do obsługi internetowej bankowości. Można w ten sposób podać swoje dane logowania oszustom, a o kradzieży pieniędzy przekonać się dopiero po jakimś czasie.

Należy pamiętać, że oszuści upodabniają przygotowywane przez siebie strony do oficjalnych systemów płatności i bankowości. Płacąc w sieci należy więc unikać klikania w linki przenoszące do rzekomych serwisów szybkich płatności. Zalecamy wielokrotnie upewniać się, że odwiedzana strona jest autentyczna. Podstawą jest sprawdzenie zabezpieczeń (symbol kłódki i litera S w skrócie HTTPS) oraz poprawności adresu witryny pod kątem ewentualnych literówek.

Zachęcamy do zachowania szczególnej ostrożności a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć