facebook adres e-mail telefon

Ransomware – wskazówki pomagające zapobiegać atakom

Czy Twój komputer jest chroniony przed atakami z użyciem ransomware? Przestępcy używają tego złośliwego oprogramowania do wyłudzania od ofiar pieniędzy. Blokuje ono użytkownikom dostęp do urządzenia lub do danych, szyfrując je, a za odzyskanie żąda wpłacenia okupu.

Ransomware - wskazówki pomagające zapobiegać atakom

Poniżej znajduje się lista wskazówek

Nigdy nie klikaj niezweryfikowanych linków

Unikaj klikania linków umieszczonych w wiadomościach spamowych lub na nieznanych stronach internetowych. Pliki, które są pobierane po kliknięciu złośliwego linku, to jeden ze sposobów infekcji komputerów.

Gdy ransomware znajdzie się na komputerze, zaszyfruje dane lub zablokuje możliwość korzystania z systemu operacyjnego. Szkodnik przejmie pliki i zrobi z nich „zakładnika”, a następnie będzie domagać się okupu za odzyskanie dostępu. Może się wydawać, że zapłacenie okupu to najprostsze rozwiązanie tego problemu. Jednak to właśnie takiej reakcji oczekuje atakujący, a spełnienie jego żądań nie zagwarantuje odzyskanie dostępu do urządzenia lub danych.

Nie otwieraj nieznanych załączników do wiadomości e-mail

Innym sposobem przedostania się ransomware na komputer są załączniki do wiadomości e-mail.

Nie otwieraj takich załączników, jeśli wiadomość pochodzi od nadawcy, którego nie znasz. W takiej sytuacji sprawdź, od kogo pochodzi wiadomość e-mail, a także poprawność adresu e-mail. Pamiętaj, aby przed otwarciem załącznika ocenić, czy wygląda autentycznie. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z osobą, która go wysłała, i wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

Nigdy nie otwieraj załączników, które wyświetlają komunikat o konieczności włączenia makr. Jeśli załącznik jest zainfekowany, otwarcie go uruchomi złośliwe makro, dając szkodliwemu programowi kontrolę nad komputerem.

Pobieraj pliki wyłącznie z zaufanych witryn by chronić się przed ransomware

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji ransomware, nie pobieraj oprogramowania ani plików multimedialnych z nieznanych stron internetowych.

Jeśli chcesz coś pobrać, korzystaj ze sprawdzonych, zaufanych witryn. Większość renomowanych stron internetowych ma specjalne znaczniki zaufania. Wystarczy spojrzeć na pasek wyszukiwania i sprawdzić, czy strona używa „https” zamiast „http”. Ponadto na pasku adresu możesz poszukać symbolu tarczy lub kłódki, informującego o tym, że witryna jest bezpieczna.

Jeśli pobierasz coś na telefon, upewnij się, że korzystasz ze sprawdzonego źródła. Jeśli chodzi o pobieranie aplikacji, użytkownikom telefonów z systemem Android zalecamy korzystanie ze sklepu Google Play, a użytkownikom iPhone'ów - ze sklepu App Store.

Nie udostępniaj swoich danych osobowych

Jeśli otrzymasz połączenie telefoniczne, SMS-a lub e-maila z niezaufanego źródła, w którym masz podać dane osobowe, nie działaj pochopnie.

Cyberprzestępcy planujący atak ransomware mogą najpierw próbować uzyskać Twoje dane osobowe. Mogą wykorzystać te informacje podczas tworzenia oszukańczych wiadomości phishingowych, aby brzmiały bardziej przekonująco.

Celem takich wiadomości jest zwykle skłonienie odbiorcy do otwarcia zainfekowanego załącznika lub kliknięcia linku. Nie pozwól, aby sprawcy zdobyli dane, dzięki którym ich pułapka stanie się bardziej przekonująca.

Jeśli jakaś firma poprosi Cię o podanie informacji wrażliwych, zignoruj wiadomość i skontaktuj się z nią na własną rękę, aby sprawdzić, czy wiadomość jest oryginalna.

Używaj skanowania i filtrowania zawartości na serwerze pocztowym

Korzystanie ze skanowania zawartości i filtrowania na serwerach pocztowych to sprytny sposób zapobiegania infekcji ransomware.

Takie oprogramowanie zmniejsza prawdopodobieństwo dotarcia do skrzynki odbiorczej wiadomości spamowych zawierających załączniki lub linki prowadzące do złośliwego oprogramowania.

Nigdy nie używaj nieznanych urządzeń USB

Nigdy nie wpinaj urządzeń typu USB ani innych pamięci wymiennych do komputera, jeśli nie wiesz, skąd pochodzą.

Cyberprzestępcy mogą zainfekować urządzenie oprogramowaniem ransomware i pozostawić je w przestrzeni publicznej, zastawiając w ten sposób pułapkę na ofiarę.

Aktualizuj oprogramowanie i system operacyjny

Dbanie o aktualność oprogramowania i systemu operacyjnego zwiększa poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Dzięki aktualizacjom masz pewność, że korzystasz z najnowszych poprawek zabezpieczeń, co utrudnia cyberprzestępcom wykorzystanie luk w oprogramowaniu.

Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi używaj rozwiązania VPN

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

W takiej sytuacji system komputerowy jest bardziej narażony na ataki. Aby zachować bezpieczeństwo, unikaj korzystania z publicznej sieci Wi-Fi podczas przeprowadzania poufnych transakcji lub użyj bezpiecznej sieci VPN.

Korzystaj z oprogramowania bezpieczeństwa

Cyberprzestępczość staje się coraz bardziej rozpowszechniona, dlatego ochrona przed oprogramowaniem ransomware nigdy nie była ważniejsza. Chroń swój komputer przed takimi zagrożeniami, stosując kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające korzystanie z internetu.

Dbaj o uaktualnianie oprogramowania bezpieczeństwa

Aby korzystać z najwyższego poziomu ochrony, jakie zapewnia oprogramowanie bezpieczeństwa, upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze aktualizacje. Każda z nich zawiera najnowsze poprawki zabezpieczeń i zmaksymalizuje ochronę przed ransomware.

Twórz kopie zapasowe danych

W przypadku ataku ransomware Twoje dane pozostaną bezpieczne, jeśli będziesz mieć ich kopię zapasową. Umieść ją na zewnętrznym dysku twardym, ale pamiętaj, aby nie był on podłączony do komputera, gdy nie jest używany. W przeciwnym razie, gdy Twój sprzęt zaatakuje ransomware, dane te również zostaną szyfrowane.

Ponadto powrót do poprzednich wersji plików umożliwia korzystanie z chmury. Jeśli Twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, z łatwością przywrócisz ich niezaszyfrowaną wersję za pośrednictwem magazynu w chmurze. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo kopii zapasowej możesz dodatkowo samodzielnie zaszyfrować pliki przed przesłaniem ich do chmury.

Źródło: kaspersky.pl

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! A w przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową oraz usługę backupu do chmury. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wróć