facebook adres e-mail telefon

Ochrona bankowości internetowej – czy znasz wszystkie zagrożenia? | csk.com.pl

Ochrona bankowości internetowej – czy znasz wszystkie zagrożenia?

Ochrona bankowości internetowej – czy znasz wszystkie zagrożenia? | csk.com.pl

Jak pokazuje raport NetBanku opublikowany przez Związek Banków Polskich, w drugim kwartale 2020 roku z bankowości internetowej korzystało ponad 19 milionów Polaków. To wzrost o 0,73% w stosunku do poprzedniego kwartału. Zmiana jest widoczna również wśród użytkowników aplikacji mobilnych. Aktywnie korzysta z nich już blisko 13 milionów posiadaczy smartfonów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że jeszcze chętniej załatwiamy sprawy bankowe przez Internet. Jest nie tylko szybciej, ale także bezpieczniej – ale czy zawsze? Sprawdź, czy znasz podstawowe zasady ochrony bankowości internetowej.

Czy bankowość internetowa ma same zalety?

Bankowość internetowa pozwala na dostęp do konta z dowolnego miejsca na świecie. To duża wygoda dla osób, które dużo podróżują i pracują zdalnie. Dzięki temu w szybki i wygodny sposób mogą wykonywać wszystkie operacje finansowe niezależnie od miejsca, w którym się znajdują: nie tylko zlecać przelewy, opłacać rachunki i robić zakupy online, ale także wnioskować o kredyt czy wydanie karty płatniczej. Bankowość internetowa pozwala uniknąć wizyty w oddziale i dzięki temu zaoszczędzić czas na dojazd do placówki. Dlatego z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Do załatwiania spraw finansowych online powoli przekonuje się także starsze pokolenie, które dotychczas było przyzwyczajone do regularnych wizyt w oddziale banku. Nie wszyscy są jednak świadomi zagrożeń, jakie czyhają na niefrasobliwych użytkowników bankowości internetowej.

Bankuj bezpiecznie w sieci! Przed czym musisz się chronić?

Niestety wraz ze wzrostem popularności usług bankowości internetowej wzrasta liczba osób, które wykorzystują nieostrożność użytkowników, kradnąc dane i pieniądze z kont. To realne zagrożenie – nie tylko dla przedsiębiorców, ale także klientów indywidualnych. Coraz więcej banków oprócz serwisów internetowych oferuje swoim klientom aplikacje mobilne, do których można logować się za pomocą hasła, odcisku palca lub FaceID (potwierdzenia tożsamości za pomocą twarzy). To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej kontrowersyjne i wciąż stosunkowo rzadko spotykane.

Jednym z największych zagrożeń dla użytkowników bankowości internetowej są wirusy, które wykradają dane do logowania oraz instalują na urządzeniu mobilnym złośliwe oprogramowanie, które przekazuje SMS-y od banku na urządzenia wykorzystywane przez przestępców.

Skuteczne sposoby ochrony bankowości internetowej

Jak zabezpieczyć swoje konto internetowe i dane w aplikacji mobilnej przed atakiem hakerów?

  • Nigdy nie zapisuj haseł do kont bankowych na żadnym urządzeniu mającym dostęp do sieci (nawet jeśli jesteś jego jedynym użytkownikiem).
  • Pamiętaj o instalacji programu antywirusowego przeznaczonego dla urządzenia, na którym pracujesz.
  • Zabezpiecz urządzenia, z którego korzystasz, trudnym do złamania hasłem (zawierającym wielkie litery, cyfry i znaki specjalne). Nie dokonuj transakcji bankowych, korzystając z ogólnodostępnego Wi-Fi.
  • Zachowaj czujność za każdym razem, gdy otrzymasz nietypową wiadomość ze swojego banku. Bądź ostrożny przy otwieraniu linków zawartych w wiadomościach SMS-owych lub mailowych.
  • Wyloguj się z bankowości internetowej lub mobilnej, gdy tylko zakończysz wszystkie operacje finansowe.
  • Regularnie sprawdzaj stan konta (najlepiej raz na dobę). Gdy zauważysz jakiekolwiek podejrzane operacje, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem.

Źrodło: www.bitdefender.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć