Obszary cyberzagrożeń w 2024 roku
Obszary cyberzagrożeń w 2024 roku
Przed nami rok, w którym skuteczność cyberochrony firm i użytkowników prywatnych będzie jeszcze większym wyzwaniem. W 2024 można spodziewać intensyfikacji cyberzagrożeń. Dotyczyć one będą m.in. eskalacji ataków ransomware, wykorzystujących AI oraz wymierzonych w użytkowników Androida.

Ransomware: więcej wymuszeń, wyższe okupy
Cyberprzestępcy specjalizujący się w atakach ransomware zwiększą aktywność, a ich żądania bardziej agresywne. Gangi staną się lepiej zorganizowane i efektywnie korzystające z zaawansowanych technologii. Ataki osiągną z tego powodu nowy poziom złożoności i szkodliwości.
Internet rzeczy: dużo niebezpieczeństw, mało zabezpieczeń
Oprogramowanie atakujące urządzenia IoT będzie stanowić znaczne ryzyko w 2024 r. i w kolejnych latach, ponieważ w domach pojawia się coraz więcej sprzętów podłączonych do sieci. Można je łatwo wykorzystać do ataków DDoS, zbierania danych o zachowaniu użytkowników, a nawet do ich śledzenia.
Jednocześnie nie wszyscy producenci są zainteresowani wdrażaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Użytkownicy końcowi z kolei często ignorują fakt, że ich urządzenia mogą działać w tle, gromadząc ważne dane.
AI do phishingu, dezinformacji i kradzieży pieniędzy
W 2024 r. sztuczna inteligencja stanie się dla cyberprzestępców kluczowym narzędziem przy planowaniu socjotechnicznej strony ataków. Pogłębi się tendencja z 2023 r., gdy wykorzystywano generatywną AI do tworzenia treści na potrzeby oszustw, phishingu i innych manipulacji.
Inne obszary, w których narzędzia zasilane sztuczną inteligencją mogą znacznie ułatwiać działanie gangów, to kampanie dezinformacyjne i szerzenie treści deepfake.
Generatywną AI można też wykorzystać do tworzenia złośliwych skryptów na stronach internetowych, co może doprowadzić do wzrostu liczby zagrożeń typu Magecart (atakowanie witryn zakupowych za pomocą złośliwego kodu przejmującego dane o płatnościach).
Android: ekspansja złośliwych aplikacji finansowych
Użytkownicy Androida w tym roku mogą się spodziewać jeszcze większej liczby zagrożeń typu adware, klikerów i aplikacji, których operatorzy zarabiają, wyświetlając ofierze duże ilości reklam. Wielu użytkowników nie uznaje płacenia za aplikacje i zamiast tego wybiera fałszywe „darmowe” wersje dostarczane w pakiecie ze złośliwym oprogramowaniem.
Szczególny niepokój budzą złośliwe aplikacje finansowe typu SpyLoan. Już w 2023 roku odnotowano alarmujący wzrost tego typu zagrożeń (o 285 proc. rok do roku).
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.