facebook adres e-mail telefon

[ALERT]Nowa SMS-owa kampania phishingowa | csk.com.pl

Nowa SMS-owa kampania phishingowa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna jest idealną pożywką dla cyberprzestępców, którzy w zastraszającym tempie opracowują coraz to nowe formy oszustwa. Tym razem przedsiębiorczy przestępcy poszywają się pod Sanepid i rozsyłają do swoich ofiar SMS-y informujące o skierowaniu na kwarantannę domową.

Nowa SMS-owa kampania phishingowa | csk.com.pl

Nowa kampania phishingowa, ma na celu nakłonienie użytkowników smartfonów  do zainstalowania złośliwej aplikacji. Ofiary otrzymują SMSa o treści: "Zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzić następna wizytę policji https://kwarantanna-domowa(.)com/". 

Link zawarty w wiadomości przenosi nas na spreparowaną stronę Google Play, gdzie możemy pobrać fałszywą aplikację "Kwarantanna domowa". W rzeczywistości jest to trojan bankowy, który przechwytuje wszystkie dane z urządzenia z systemem Android. W tym dane do logowania do bankowości elektronicznej. Sytuacja jest o tyle poważna, że aplikacja przechwyci dane, a następnie dokona odpowiednich transakcji, aby wyczyścić konto bankowe do zera.

Standardowo w takich sytuacjach zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, a w razie wątpliwości, zalecamy kontakt z daną instytucją aby potwierdzić, czy faktycznie jest ona nadawcą wiadomości.

Wielokrotnie informowaliśmy o podobnych próbach oszustwa w celu wyłudzenia danych - zapraszamy do lektury, a w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć