facebook adres e-mail telefon

Mgła obliczeniowa zamiast chmury

Mgła obliczeniowa zamiast chmury

Mgła obliczeniowa zamiast chmury

Jednym z najbardziej gorących trendów w świecie IT jest Internet rzeczy. Co godzinę do globalnej sieci podłączonych jest około miliona urządzeń, a rozmaite prognozy mówią, że do 2020 roku ich liczba przekroczy 20 mld dolarów. To duże wyzwanie dla centrów danych, które będą musiały poradzić sobie z przetwarzaniem i przechowywaniem danych. Zdaniem niektórych ekspertów, a także uczestników rynków IT centralizacja nie jest w tym przypadku najlepszym pomysłem.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o tzw. fog computing, czyli mgle obliczeniowej. Rozwiązanie to zakłada wprowadzenie warstwy pośredniczącej pomiędzy urządzeniami IoT a chmurą. Przetwarzanie, pozyskiwanie i przechowywanie danych poza środowiskiem chmurowym,  pozwoli skrócić czas potrzebny na realizację różnorakich procesów – przekonują propagatorzy nowego trendu.

AetherWorks zamierza wykorzystać potencjał miliardów komputerów PC, smartfonów czy nawet konsol do gier podłączonych do globalnej sieci.  

”Łącząc miliardy urządzeń z kilkoma milionami w chmurze obliczeniowej  możemy dostarczyć bardziej elastyczną infrastrukturę od obecnie funkcjonującej”

Firma opracowała system składający się z trzech elementów:  Internetu, AetherStore oraz ActiveAether.  Drugi z wymienionych systemów łączy pamięci masowe i umożliwia ich efektywne wykorzystanie, a także replikację oraz automatyczną naprawę. Natomiast ActiveAether wykorzystuje dostępne oprogramowanie na odpowiednim komputerze we właściwym czasie, zapewniając wykrywanie awarii, odzyskiwanie, skalowanie i równoważenie obciążeń.

Centrum Systemów Komputerowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów ma w ofercie usługi chmury. Większość usług chmury w naszej ofercie,  należy do jednej z trzech ogólnych kategorii: infrastruktura jako usługa (IaaS), platforma jako usługa (PaaS) lub oprogramowanie jako usługa (SaaS). Te kategorie są nazywane stosem chmury obliczeniowej, ponieważ wzajemnie rozszerzają swoje możliwości. Wiedza o tym, czym są te kategorie i co je różni, ułatwia osiąganie celów biznesowych. Usługi chmury mają bardzo dużo zalet. Jeśli potrzebujesz się dowiedzieć więcej o naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu z nami.

Źródło: crn.pl

Wróć