facebook adres e-mail telefon

Firmy nie łatają dziur w dziale IT

firmy-nie-lataja-dziur-w-it-outsorcing-it-slask-uslugi-informatyczne-dąbrowa-górnicza

Z opublikowanego przez firmę Fortinet raportu „Threat Report Q2 2017” wynika, że aż 90 proc. badanych przedsiębiorstw ma luki w zabezpieczeniach infrastruktury IT od trzech lat lub dłużej.

60 proc. uczestniczących w badaniu firm przyznało, że systematycznie notowało ataki z wykorzystaniem pakietów złośliwego oprogramowania samodzielnie poszukujących luk w zabezpieczeniach (tzw. exploity). Do takich zdarzeń dochodziło nawet dziesięć lat po wykryciu słabych punktów w systemach tych firm. Zdaniem autorów opracowania, stanowi to dowód niesłabnącej popularności tej metody wśród cyberprzestępców. Potwierdza to również nieustającą potrzebę regularnego testowania odporności firmowej infrastruktury teleinformatycznej na ataki i eliminowania wykrywanych podatności.

Statystyki pokazują, że pakiety złośliwego oprogramowania wyposażone w automatyczną detekcję najwrażliwszych punktów systemów IT stają się ulubioną bronią cyberprzestępców. „Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że nadal bardzo duża część przedsiębiorstw nie jest świadoma zagrożeń, jakie niosą ze sobą niezabezpieczone odpowiednio i najczęściej nieaktualizowane na bieżąco elementy środowiska informatycznego” 

Tylko w drugim kwartale bieżącego roku eksperci Fortinet wykryli łącznie 184 miliardy ataków przy użyciu exploitów. Dziennie crackerzy wysyłali ich w sieć średnio 1,8 miliarda. Do 44 proc. ataków z wykorzystaniem pakietów oprogramowania poszukujących podatnych elementów systemów IT dochodziło w soboty i niedziele.

Cyberprzestępcy korzystali także z innych metod nieuprawnionego dostępu do cyfrowych zasobów i kradzieży wrażliwych danych. Proporcjonalnie stanowiły one jednak margines przestępczych działań.

Centrum Systemów Komputerowych w ramach Kompleksowej Obsługi Informatycznej zapewnia swoim klientom zabezpieczenie infrastruktury IT. Dział techniczny stale monitoruje urządzenia naszych klientów dbając o maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa.W ramach współpracy nasi klienci mają możliwości skorzystania z oferty usług zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego dotyczącego procedur np. disaster recovery a także filtracji treści www. Zapraszamy do kontaktu, w celu przybliżenia oferty.

Źródło www.crn.pl

Wróć