facebook adres e-mail telefon

Drukarki i kamery IP piętą achillesową bezpieczeństwa

Utrata danych, kary, przestoje, ucieczka klientów to skutki incydentów związanych z drukowaniem. Większość firm miała z nimi do czynienia w ub.r.

Tylko 11 proc. wydatków przeznaczonych na ochronę wrażliwych danych jest związanych z drukowaniem.

Drukarki i kamery IP piętą achillesową bezpieczeństwa. Niemal 60 proc. przedsiębiorstw doświadczyło w ub.r. wycieku danych w trakcie drukowania. Naruszenia danych tego typu stanowiły co dziewiąty incydent w skali roku. Jednocześnie 59 proc. z tych naruszeń skutkowały wyciekiem informacji, co powodowało przeciętne straty w wysokości ok. 1,5 mln zł rocznie – wynika z raportu ekspertów w którym badano 250 przedsiębiorstw na świecie.

Straty nie ograniczają się jedynie do finansów. Dla 40 proc. firm incydenty z drukiem skutkowały spadkiem wydajności pracy i przestojami. Dla co czwartego przedsiębiorcy wyciek skończył się karami finansowymi, a dla co piątego utratą klientów.

Co ciekawe, firmy stają się świadome potencjalnych zagrożeń - 66 proc. z badanych deklarowało, że zagrożenia danych w związku z drukiem są dla nich jednym z pięciu priorytetów cyberbezpieczeństwa. Większą wagę przykładano jedynie do zagrożeń związanych z chmurą obliczeniową.

Jednak rosnąca świadomość powoli przekłada się na realne działania. Jedynie 11 proc. wydatków przeznaczonych na ochronę wrażliwych danych jest związanych z drukowaniem. Ale 77 proc. firm twierdzi, że zwiększa te środki.

– Najsłabszym ogniwem każdego systemu cyberbezpieczeństwa jest człowiek – mówi ekspert, Pre-Sales & Technical Service Manager. – Firmy powinny przykładać odpowiednią wagę do szkolenia pracowników w tematyce cyberbezpieczeństwa, także w związku z drukiem. Zwrócenie uwagi na potencjalnie ryzykowne zachowania oraz wdrożenie kodeksu dobrych praktyk pozwoli znacząco zmniejszyć szanse na dostanie się danych w niepowołane ręce.

Zdaniem pytanych w raporcie bezpieczeństwo poprawiają usługi zarządzane druku. Większość - 62 proc. - organizacji sięga po MPS, by poszerzyć kompetencje w zakresie zarządzania drukiem i bezpieczeństwa.

W CSK oferujemy i wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązania bezpieczeństwa IT, zapewniając tym samym najwyższe standardy zabezpieczeń dla naszych klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat zabezpieczeń infrastruktury IT,  prosimy o kontakt mailowy lub po przez formularz na naszej stronie www.csk.com.pl/kontakt 
 
Źródło: crn.pl
Wróć