facebook adres e-mail telefon

Cyberataki na samochody są coraz częstsze. W 2019 roku większość zrealizowano zdalnie

Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką i nierzadko stale podłączone do internetu stają się coraz częstszym celem ataków. Jak ostrzegają analitycy, tylko w ubiegłym roku liczba takich incydentów wzrosła ponad dwukrotnie, a od 2016 roku odnotowano wzrost przekraczający 600 procent. Cyberataki sa coraz bardziej powszechne.

Cyberataki na samochody są coraz częstsze. W 2019 roku większość zrealizowano zdalnie

Na szczegóły zwracają uwagę badacze z firmy Bitdeferender, powołując się na grudniowy raport Upstream Security. Jak się okazuje, w 2019 roku znakomitą większość ataków (ponad 80 procent) zrealizowano zdalnie, bez fizycznego kontaktu z pojazdem.

Samochody łączą się coraz częściej z internetem i naszpikowane elektroniką. Jeśli masz droższy samochód, to nie pozostawaj tylko przy zakupie autocasco, ale zabezpiecz również połączenie internetowe.

Jak wynika z analizy, jednym z głównych problemów są systemy bezkluczykowego dostępu do samochodów i serwery wykorzystywane do obsługi pojazdów. Stanowi to ponad połowę wektorów ataków. Przestępcy wykorzystują aplikacje mobilne, związane z obsługą samochodów, tylko w 13 proc. przypadków.

Cyberataki nie tylko dla kradzieży

Co interesujące, cyberprzestępcy nie zawsze atakują po to, by ukraść pojazd. Kradzieżą kończy się tylko co trzeci atak. Niewiele rzadziej istotą jest jedynie przejęcie kontroli nad systemami pojazdu, a w innych przypadkach – uzyskanie dostępu do prywatnych danych. Wspomina się także o żądaniach okupu, które mogą być tego bezpośrednią konsekwencją.

Badacze zwracają uwagę, że w branży motoryzacyjnej dotychczas oznaczono tylko 66 podatności, które otrzymały numer CVE. Kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa w tej dziedzinie może być rozszerzenie zakresu programów bug bounty. W motoryzacji jest to dopiero na wczesnym etapie. Inny pomysł to wdrożenie nowych standardów i dbanie o bezpieczeństwo oprogramowania. Można to robić na wiele sposobów, w tym poprzez przeniesienie obliczeń do zabezpieczonej chmury.

Zródło: dobreprogramy.pl

Firma CSK dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć do minimum ryzyko zagrożenie bezpieczeństwa danych. Korzystamy z najnowszych rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa a nasz antywirus jest oparty na jednym z najlepszych silników, który dostarcza firma Bitdefender. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć