facebook adres e-mail telefon

[ALERT] CERT Polska przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod Allegro. Uwaga na fałszywe maile!

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jeden z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych. Mowa oczywiście o Allegro. Użytkownicy serwisu otrzymują fałszywe maile, w których proszeni są o uregulowanie rachunku. Tak naprawdę e-mail, rzekomo pochodzący od administratorów serwisu, faktycznie służy do wykradania danych użytkowników, dlatego bądźcie ostrożni!

[ALERT] CERT Polska przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod Allegro. Uwaga na fałszywe maile!

 

W poniedziałkowym wpisie na Facebooku CERT Polska ostrzega wszystkich "przed phishingiem kierowanym do użytkowników Allegro".

Sieciowi przestępcy wysyłają maile, zawierające informację o niedopłacie do salda konta z krótkim terminem regulacji. Poniżej zamieszczamy treść jednego z nich:

Jak wynika z dostępnych informacji, domeną wykradającą hasła użytkowników jest 2-login.allegto-pl.choljai[.]info.

Osobom, które kliknęły w takiego maila i udostępniły swoje dane, zaleca się natychmiastową zmianę hasła. CEPR zachęca także wszystkie osoby korzystające z jednego hasła w wielu serwisach do zmiany ich na unikalne. Eksperci podają też, że warto zacząć korzystać z menadżera haseł, np. KeePass lub 1Password.

Ten sposób oszustwa i stosowane metody są już powszechnie znane, jednak wciąż nie brakuje osób, które zawierzyły złodziejom i uiściły określoną opłatę. W sytuacji, gdy otrzymamy maila o podobnej treści warto zgłosić się do administratorów serwisu w celu identyfikacji. Uprasza się o szczególną rozwagę i nie klikanie w podejrzanego maila.

CERT ostrzega allegrowiczów! To nie pierwsza taka akcja

To już druga taka kampania wyłudzająca wycelowana w użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. W połowie października krążyły wiadomości na temat tego, że przestępcy próbują pozyskiwać dane wykorzystywane do logowania.

[ALERT] CERT Polska przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod Allegro. Uwaga na fałszywe maile!

Przypominamy, że we wrześniu CERT ostrzegał także przed tzw. kampanią SMS-ową "na dopłatę". Jak widać "biznes oszustów" prężnie się rozwija.

CERT - czym się zajmuje?

CERT Polska to zespół powołany w celu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), czyli państwowego instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. Od początku swojej działalności w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! Nie przelewaj też żadnej kwoty na wskazane konta. W przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

 

 

Wróć