Ataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie
Ataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie
Ataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie.
W ciągu ostatniego roku ataki na sektor medyczny w Polsce zwiększyły się ponad 2,5-krotnie. Mianowicie 2023 r. odnotowano 405 incydentów, a w 2024 r. już 1028. W 2024 r. było więcej cyberataków na służbę zdrowia niż łącznie w ciągu trzech poprzednich lat. Eksperci szacują, że w ciągu ostatniego roku ponad 80 proc. firm z sektora doświadczyło cyberataku. Największe zagrożenia to kradzież danych, szantaż dla okupu i ataki na łańcuch dostaw technologii. W 2024 r. zaobserwowano więc znaczny wzrost ataków na sektor medyczny. Natomiast przedsiębiorstwa są atakowane średnio 1,5 tys. razy w tygodniu.
Na świecie widać podobny niepokojący trend. Globalnie na sektor medyczny ataki odnotowuje się średnio 2,4 tys. razy w tygodniu. W 2024 roku branża musiała radzić sobie z 47-procentowym wzrostem. Ataki na sprzęt i urządzenia IoMT (Internet of Medical Things) nasiliły się w ciągu ostatniego roku o ponad 170 proc. Ataki na oprogramowanie wzrosły o 109 proc. Urządzenia IoMT często nie mają wbudowanych zabezpieczeń, co sprawia, że są podatne na naruszenia. Tymczasem w Polsce ponad 72 proc. placówek nie ma zespołów ds. cyberbezpieczeństwa.
Prawie 54 proc. ataków wymierzonych w sektor ochrony zdrowia między styczniem 2021 r. a marcem 2023 r. stanowiły ataki ransomware. Szpitale były celem w 42 proc. przypadków. Ataki na sektor medyczny przybierają więc różne formy. Jedynie 25 proc. firm z sektora ochrony zdrowia, edukacji i opieki społecznej zapewniło szkolenia lub działania podnoszące świadomość z zakresu cyberbezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zarządzający placówkami ochrony zdrowia często priorytetowo traktują inwestycje w narzędzia medyczne kosztem systemów IT i cyberbezpieczeństwa.
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.