facebook adres e-mail telefon

Ataki DDoS są zabójcze dla małych firm | csk.com.pl

Ataki DDoS są zabójcze dla małych firm. O 151 proc. wzrosła liczba ataków DDoS w pierwszym półroczu 2020 w porównaniu z ub.r. - według raportu Neustar.

Ataki DDoS są zabójcze dla małych firm

Według raportu Neustar w pierwszym półroczu 2020 nie tylko podwoiła się liczba zaobserwowanych ataków, ale też ich rozmiar. Największy wzrost zaobserwowano wśród ataków o mocy 100 Gb/s i więcej – ich liczba zwiększyła się o blisko 250 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Wzrost liczby ataków DDoS zbiegł się w czasie z pandemią Covid-19 i masowym wdrażaniem pracy zdalnej w wielu firmach. Zdaniem Piotra Zielaskiewicza, product managera Stormshield w Dagma Bezpieczeństwo IT, zjawiska te są ze sobą powiązane.

„Kiedy firma pracuje zdalnie, jej infrastruktura IT pracuje pod znacznie większym obciążeniem, a większość procesów biznesowych odbywa się wyłącznie cyfrowo. Jeśli kluczowe systemy zawodzą, nie ma dla nich żadnej „analogowej” alternatywy, a to oznacza kompletny paraliż. W takiej sytuacji atak DDoS może wyrządzić gigantyczne szkody. Przestępcy o tym wiedzą i dlatego tak chętnie po nie sięgają” – wyjaśnia ekspert.

Małe, ale groźne

Jednak największy niepokój powinny budzić te najmniejsze ataki, te o mocy poniżej 5 Gbps. Ich liczba również wzrosła – o ok. 200 proc. Mogą się okazać zabójcze dla małych i średnich firm, a są o wiele bardziej powszechne.

„Przestępcy coraz częściej oferują tzw. usługi DDoS-as-a-Service, z których skorzystać może praktycznie każdy. Wystarczy kilkaset złotych, by np. na kilka dni sparaliżować konkurencyjny sklepik internetowy” – ostrzega Piotr Zielaskiewicz.

Uspokaja jednak, że przed mniejszymi atakami można się skutecznie zabezpieczyć, a pomóc może w tym np. urządzenie klasy UTM.

Źródło: www.crn.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć