facebook adres e-mail telefon

[ALERT]Deepfake voice – nowe oszustwo | csk.com.pl

Deepfake voice - nowe oszustwo. Deepfake voice, to nowy rodzaj oszustwa, w przypadku którego oszuści wykorzystują syntezator mowy do fabrykowania głosu. Ofiara otrzymuje telefon z nieznanego numeru, z prośbą o szybki przelew - haczyk polega na tym, że głos w słuchawce brzmi znajomo.

[ALERT]Deepfake voice - nowe oszustwo | csk.com.pl

Oszuści którzy dysponują nagraną wypowiedzią, są w stanie za pomocą syntezatora mowy "wypowiedzieć" cudzym głosem dowolne słowa. Ten rodzaj oszustwa ma oczywiście swoje słabe strony, poniżeważ syntezowany głos brzmi w niektórych momentach nieco sztucznie. Jednakże wiele zniekształceń jest skutecznie maskowane przez zakłucenia pochodzące z samej lini telefonicznej.

Nie bez przyczyny, ta metoda od razu kojarzy się z dobrze znaną "metodą na wnuczka", istnieje realne ryzyko, że deepfake voice zdecydowanie ułatwi życie oszustom. Dodatkowo, istnieje realne ryzyko, że ofiarami będą padać nie tylko osoby prywatne ale też i firmy.

Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, a każdy podejrzany telefon weryfikować poprzez zwrotne połączenie do osoby proszącej o szybki przelew. Wielokrotnie informowaliśmy o nowych sposobach działania oszustów - zapraszamy do lektury.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć