facebook adres e-mail telefon

[ALERT]Czy Zoom jest bezpieczny czy nie?

[ALERT]Czy Zoom jest bezpieczny czy nie? Z racji tego co się dzieje na świecie, wiele osób nagle zaczęło z Zooma korzystać. W ostatnim czasie coraz więcej pisze się o zagrożeniach związanych z tym narzędziem.

Więc jak to właściwie jest z tym Zoomem? Jest bezpieczny czy nie?

 [ALERT]Czy Zoom jest bezpieczny czy nie?

Odpowiedz nie jest już taka oczywista - bo jest to uzależnione od wielu czynników.

Wiemy, że nie jest to porada jakiej większość osób oczekuje, bo wszyscy chcą zakwalifikowania narzędzia jako bezpieczne lub niebezpieczne. Ale to nie takie proste. Żadne narzędzie nie jest w 100% bezpieczne. 

Z jednej strony, wielokrotnie mieliśmy okazję informować o problemach z jakimi boryka się aplikacja Zoom. Główny wniosek który można wyciągnąć jest taki, że Zoom największe problemy notował w kwestii bezpieczeństwa danych swojej aplikacji. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury naszych poprzednich publikacji.

Osobom, które chcą zachować maksimum bezpieczeństwa sugerujemy korzystanie z Zooma przez przeglądarkę, a nie aplikacje autorstwa firmy. Wtedy nie zostaną zebrane dodatkowe informacje (np. strata focusu na oknie Zooma, odczytanie tytułów innych aktywnych aplikacji w systemie, możliwość uruchomienia nieautoryzowanego kodu na zwiększonych uprawnieniach ze względu na błędy konfiguracji/instalacji klienta). Zoom będzie “zamknięty” w przeglądarce.

Z drugiej strony jednak, nawet najbardziej bezpieczne i najmocniej szyfrowane rozwiązanie nie zapobiegnie omyłkowemu udostępnieniu informacji. Najczęstsze błędy pojawiają się gdy udostępniasz swój ekran, masz włączony mikrofon lub nieostrożnie umieściłeś coś w kadrze kamery. Niektórzy eksperci określają Zoom'a jako “katastrofę prywatności”, ale wcale nie z powodu technicznych niedociągnięć, a z powodu błędów uczestników spotkań.

Zoom nie chowa jednak głowy w piasek. Szybko usuwa wszelkie zgłoszone błędy, a co więcej nagradza znalazców i odnosi się do wszystkich zgłoszonych uwag. Reakcja firmy jest jedną z lepszych, jakie ostatnio widzieliśmy. To daje nadzieję, że jeśli do tej pory Zoom nie kładł nacisku na bezpieczeństwo tak, jak powinien, to szybko to skoryguje.

Źródło: www.niebezpiecznik.pl

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć