facebook adres e-mail telefon

[ALERT] ZUS ostrzega przed oszustami

ZUS ostrzega przed oszustami. Rozsyłają zawirusowane maile z fałszywymi fakturami.

Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze - ostrzega ZUS.

zus-ransomware-malware-zagrożenie-bezpieczeństwa-złośliwa-aplikacja-obsługa-informatyczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ostrzeżenie przed rozsyłanymi ostatnio fałszywymi mailami, których nadawcy podszywają się pod ZUS.

Maile zawierają informację o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W rzeczywistości to podstęp, którego celem jest sprzedanie nam wirusa.
Nie powinniśmy nawet z ciekawości klikać w załącznik, ponieważ uruchomimy wtedy wirusa, który natychmiast zainstaluje się na komputerze.
"Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych" - ostrzega ZUS i radzi, że jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować.
Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową" - czytamy w komunikacie zakładu.
Instytucja przypomina, że wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu.
"Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS" - zaznaczono.

Centrum Systemów Komputerowych zaleca swoim klientom w każdym przypadku pojawienia się czegoś niepokojącego o pilny kontakt z działem technicznym.
Jeśli nie jesteś klientem CSK skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezbędną pomoc.
Upewnij się, że system antywirusowy i jego moduły są aktywne. Funkcje te powinny być domyślnie włączone.

Zachowaj wzmożoną ostrożność w przypadku maili niewiadomego pochodzenia.

Zadbaj o wykonywanie kopii zapasowej danych, w przypadku zaszyfrowania danych będzie można je odzyskać.

Źródło: www.wp.pl

 

 

Wróć