facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Wirus Anubis powraca w nowej formie

Wirus Anubis

Alert dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Powrócił groźny wirus znany z kampanii pishingowych. Jest uznawany za jedno z największych zagrożeń w historii systemu operacyjnego Android.  W obecnej kampanii wirus jest rozsyłany w załączniku do maila jako rzekoma faktura. Faktycznie jest to plik wykonywalny APK. Po dostaniu się do systemu wirus szuka jednej z 263 znanych mu aplikacji bankowych. Do listy tej należą również polskie banki. W przypadku trafienia na taką aplikację uruchamia się malware, który wysyła dane dostępowe do konta na serwer przestępców.

Aby ochronić się przed wirusem Anubis należy jak zwykle zachować czujność przy otwieraniu niespodziewanych maili od nieznanego nadawcy oraz klikania w załącznik. System operacyjny należy skonfigurować tak, aby aplikacje były pobierane wyłącznie ze sklepu Google Play. Należy również uważać na wszelkiego rodzaju wyświetlane komunikaty i nadawane aplikacjom uprawnienia. W przypadku otwarcia załącznika, użytkownik otrzyma sfałszowane powiadomienie z PlayProtect. Sugeruje ono użytkownikowi, że jest w zagrożeniu i proszące o zezwolenie na działanie. Po kliknięciu przycisku OK, ochrona jest wyłączana. Wtedy własnie wirus przejmuje za jednym zamachem 19 uprawnień, które dają mu możliwość właściwego działania. Kampania pishingowa ma zasięg globalny. Z pośród polskich banków, na liście wirusa są aplikacje używane przez: bzwbk, pko, mbank, alior, bosbank, bph, fmbank, ideabank, ing, millenium i pkobp.

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! A w przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wróć