[ALERT] Co 8 Polak padł ofiarą wyłudzenia danych
[ALERT] Co 8 Polak padł ofiarą wyłudzenia danych
W ciągu 2 lat liczba naruszeń ochrony danych wzrosła niemal dwukrotnie.

Co 3 Polak potwierdza, że w ciągu ostatniego roku zetknął się z próbą wyłudzenia swoich danych osobowych. Próba wyłudzenia miała miejsce przez telefon, link bądź e-mail. Co ważne 12 proc. padło ofiarą takiego oszustwa. Drugie tyle nie potrafi powiedzieć, czy taki fakt miał miejsce.
Wyłudzenia to nie jedyny sposób, w jaki ludzie tracą kontrolę nad swoimi danymi. Otóż 13,2 proc. doświadczyło ich wycieku z firm (7,5 proc.) i instytucji publicznych (5,6 proc.), a 22 proc. nie ma pewności co do tego, czy ich dane nie trafiły stamtąd w ręce przestępców.
Niemal 6 proc. badanych doświadczyło kradzieży danych w wyniku włamania na komputer lub telefon. Natomiast 7,5 proc. twierdzi, że przytrafiło się to osobie z jej otoczenia.
Liczba naruszeń ochrony danych rośnie. W 2022 r. do UODO zgłoszono niemal 13 tys. takich przypadków, a dwa lata wcześniej 7,5 tys.
Jak ludzie się chronią
Większość osób twierdzi, że jest ostrożna w podawaniu numeru PESEL (94 proc.). Użytkonicy nie klikaja w linki z SMS-ów czy e-maili, nie otwiera e-maili niewiadomego pochodzenia i zawsze niszczą dokumenty zawierające dane osobowe przed ich wyrzuceniem (po ok. 92 proc). Czyli według deklaracji wygląda to nieźle, a „czynnik ludzki” nie powinien generować dużego ryzyka.
Gorzej Polacy wypadają, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sieci. Program antywirusowy na komputerze, laptopie lub tablecie ma 85 proc. osób. Na smartfonie używa go niecałe 3/4.
Podobny odsetek deklaruje, że nie powtarza tego samego hasła do logowania w różnych miejscach. Prawie 70 proc. twierdzi, że zawsze sprawdza, czy dane osobowe przekazywane firmom lub instytucjom mogą zostać przekazane ich biznesowym partnerom.
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.