6 trendów w cyberbezpieczeństwie na 2025 rok
6 trendów w cyberbezpieczeństwie na 2025 rok
6 trendów w cyberbezpieczeństwie na 2025 rok. Rozwój AI, niedobór talentów, zmiany regulacyjne będą miały wpływ na rynek.
Trendy są uwarunkowane kilkoma istotnymi zjawiskami. Jest to ewolucja generatywnej AI, cyfrowa decentralizacja, współzależności w łańcuchach dostaw, zmiany regulacyjne, niedobór talentów i wciąż zmieniający się krajobraz zagrożeń.
Następujące sześć trendów będzie miało wpływ na te obszary cyberbezpieczeństwa:
- Generatywna AI napędza programy bezpieczeństwa danych. Większość wysiłków na rzecz bezpieczeństwa i zasobów finansowych tradycyjnie koncentruje się na ochronie danych strukturalnych, takich jak bazy danych. Jednak rozwój generatywnej AI przekształca programy bezpieczeństwa danych. Nowy nacisk kładziony jest na ochronę danych niestrukturalnych — tekstu, obrazów i filmów. To jest ważny aspekt cyberbezpieczeństwa.
- Zarządzanie tożsamościami maszyn. Coraz powszechniejsze stosowanie GenAI, usług w chmurze, automatyzacji i praktyk DevOps doprowadziło do powszechnego wykorzystania kont maszyn. Dotyczy to także poświadczeń dla urządzeń fizycznych i obciążeń oprogramowania. Jeśli pozostaną niekontrolowane i niezarządzane, tożsamości maszyn mogą ułatwić ataki na firmy. Dlatego cyberbezpieczeństwo musi obejmować zarządzanie tożsamościami maszyn. Szefowie ds. bezpieczeństwa są pod presją opracowania strategii wdrożenia solidnego zarządzania tożsamością i dostępem maszyn (IAM). Ma to na celu ochronę przed atakami. Wysiłek ten należy jednak skoordynować w całym przedsiębiorstwie.
Cyberbezpieczeństwo a sztuczna inteligencja
- Taktyczna sztuczna inteligencja. Liderzy SRM napotykają na mieszane wyniki w zakresie wdrażania AI. Skłania ich to do ponownego ustalenia priorytetów swoich inicjatyw. Chcą też skupić się na węższych przypadkach użycia o mierzalnym wpływie. Pozwala to lepiej ocenić rzeczywistą wartość inwestycji w AI. Skupiając się na takich wdrożeniach mogą ograniczyć ryzyko dla swoich programów cyberbezpieczeństwa. Będzie im też łatwiej wykazać postęp.
- Optymalizacja technologii cyberbezpieczeństwa. Organizacje używają średnio 45 narzędzi cyberbezpieczeństwa. Konieczna jest więc optymalizacja narzędzi do skutecznej cyberochrony. Zaleca się dążenie do równowagi, z której zadowoleni są różni interesariusze: architekci bezpieczeństwa, inżynierowie i inni. W tym celu radzi konsolidację i weryfikację podstawowych kontroli bezpieczeństwa oraz skupienie się na architekturze, która zwiększa możliwości przenoszenia danych. Modelowanie zagrożeń czy AI mogą być również wykorzystywane do oceny potrzeb.
- Zadbanie o „czynnik ludzki”. Zalecane jest dbanie o „programy zachowań i kultury bezpieczeństwa” w firmach. Pracownicy muszą rozumieć ryzyka i czuć się odpowiedzialni. Jednym z największych czynników w tych programach jest GenAI. Przedsiębiorstwa łączące technologię ze zintegrowaną architekturą opartą na platformach w SBCP doświadczą jednak o 40 proc. mniej incydentów cyberbezpieczeństwa spowodowanych przez pracowników do 2026 r.
- Rozwiązywanie problemu wypalenia zawodowego specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Wypalenie zespołów ds. bezpieczeństwa jest kluczowym problemem dla branży, która została dotknięta systemowym niedoborem umiejętności. Specjaliści żyją w ciągłym stresie.
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.