Zaatakowano prawie 70 proc. polskich firm
Zaatakowano prawie 70 proc. polskich firm
Brakuje specjalistów, pieniędzy, kuleje zarządzanie cyberbezpieczeństwem.

W 2021 r. 69 proc. polskich firm doświadczyło cyberataku. Problem zagrożeń pogłębia postępująca cyfryzacja, rosnąca zależność biznesów od technologii i coraz większa złożoność systemów informatycznych.
Oprócz dziurawych systemów słabym ogniwem cyberzabezpieczeń jest człowiek, który jest podatny np. na manipulacje hakerów z pomogą phishingu czy nie dość ostrożny w przestrzeganiu reguł cyberochrony.
Główny problem: brak ludzi i pieniędzy
Co ważne rośnie świadomość zagrożeń w polskich firmach. Inwestują więc nie tylko w prewencję, ale również w monitorowanie bezpieczeństwa i reagowanie na cyberataki, aby zminimalizować skutki incydentów.
Niestety organizacje napotykają na trudności w dostosowaniu zabezpieczeń do dzisiejszych wyzwań.
Wśród barier na pierwszy plan wysuwa się znalezienie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników, który dotyczy 64 proc. polskich przedsiębiorstw. Ten problem się pogłębia.
Dla większości organizacji wyzwaniem jest również zdobycie wystarczających środków na inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Braki w kasie mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe, jeśli dojdzie do globalnego kryzysu gospodarczego.
W obliczu deficytów kadr i pieniędzy bardzo istotne jest to, by skierować ograniczone zasoby tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Niestety praktyka pokazuje, że nie wszyscy się przejmują takim podejściem – brak właściwej komunikacji to trzecia z największych barier w polskich firmach w budowaniu skutecznych zabezpieczeń.
Źródło: www.crn.pl
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.