facebook adres e-mail telefon

Sześć porad na ochronę tożsamości cyfrowej | csk.com.pl

Sześć porad na ochronę tożsamości cyfrowej. W ubiegłym roku wycieki danych dotknęły 163,5 mln osób, co oznacza 72 proc. wzrost w skali roku. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost incydentów mających na celu wyłudzenie od internautów wrażliwych informaci.

Sześć porad na ochronę tożsamości cyfrowej | csk.com.pl

W 2020 roku ofiarami cyberataków, w wyniku których doszło do wycieku danych zostali m.in Easy Jet, Nintendo, Zoom, Spotify czy sieć hoteli Marriott. Najbardziej z wymienionej piątki ucierpiały tanie linie lotnicze, cyberprzestępcy wykradli z baz danych tego przewoźnika 9 milionów rekordów, w tym 2200 numerów kart kredytowych. Natomiast z Marriott International wypłynęły dane 5,2 mln gości hotelowych korzystających z aplikacji lojalnościowej. Fakt, iż nawet znane koncerny nie potrafią odpowiednio zabezpieczyć danych klientów, wzbudza uzasadniony niepokój wśród konsumentów. W przypadku naruszenia ochrony danych, imiona i nazwiska, e-maile, dane bankowe – mogą zostać ujawnione i wykorzystane przez przestępców. Co zatem zrobić, aby ochronić swoją cyfrową tożsamość? Poniżej kilka wskazówek pozwalających uniknąć przykrych konsekwencji będących następstwem kradzieży tożsamości cyfrowej:

  • Kontroluj swój cyfrowy ślad, zaczynając od adresu e-mail oraz numeru telefonu.
  • Znajdź wrażliwe informacje dotyczącej Twojej osoby, które znajdują się w Internecie – w legalnych i nielegalnych zbiorach danych.
  • Sprawdź czy Twoje dane osobowe znalazły się w Darknecie.
  • Korzystaj z ciągłego monitorowania adresów e-mail i haseł pod kątem naruszeń danych.
  • Uzyskaj dostęp do alertów w czasie rzeczywistym, informujących o nowych naruszeniach i zagrożeniach prywatności.
  • Wykrywaj osoby podszywające się pod Ciebie w mediach społecznościowych.

Źródło: Bitdefender.pl

Standardowo zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności a w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć