Rekord zagrożeń w polskim internecie! CERT Polska zarejestrował w 2019 r. o 73 proc. więcej incydentów bezpieczeństwa niż rok wcześniej.
Najczęstszą formą ataku jest phishing (ok. 54,2 proc. wszystkich incydentów). Zagrożenie to wzrosło (+10 pkt proc. wobec 2018 r.). Zdecydowanie rzadszym problemem jest są pozostałe zagrożenia: złośliwe oprogramowanie (ok. 14,9 proc.), gdzie nastąpił spadek wykrytych incydentów (-9 pkt proc.). Dużo więcej zdarzeń mieści się natomiast w kategorii “obraźliwe i nielegalne treści”, jest to głównie spam (ok. 12,1 proc.). Tutaj wzrost wyniósł 88 proc.
Najwięcej incydentów bezpieczeństwa w 2019 r. dotyczyło osób fizycznych (18,7 proc.) - ustalił CERT.
Kolejne miejsca na liście zajmują najczęściej atakowane branże. Są to: bankowość, media oraz handel hurtowy i detaliczny.
Na 4 pozycji wśród atakowanych sektorów jest infrastruktura cyfrowa. Dotyczyło jej 550 incydentów odnotowanych w ub.r.
Sporo wyłudzeń w polskim internecie.
Zaobserwowano m.in. wiele wyłudzeń związanych z handlem internetowym (fałszywe oferty i e-sklepy) oraz poprzez fałszywe bramki płatności, do których kierują e-maile albo SMS-y rozsyłane przez przestępców, często z monitem o konieczności dokonania niewielkiej opłaty, np. za przesyłkę.
Coraz bardziej specjalizowane stają się ataki na urządzenia internetu rzeczy - często ukierunkowane są na pojedynczą podatność w określonym modelu wybranego producenta.
Stwierdzono również, że zmienia się cel wykorzystania przejętych urządzeń: oprócz ataków DDoS atakujących coraz częściej interesuje kradzież danych, dystrybucja malware’u lub kopanie kryptowalut.
Botnety mają pod górkę
Wykryto znacznie mniej adresów IP z polskich sieci z usługami, które mogą być wykorzystane w atakach DRDoS. Było ich ok. 1,3 mln, o 600 tys. mniej niż w 2018 r.
W dalszym ciągu najpopularniejszą usługą pozwalającą na ataki DRDoS są źle skonfigurowane otwarte serwery DNS.
Zaobserwowano również niższą aktywność botnetów w polskich sieciach niż w ubiegłych latach. W ocenie CERT to rezultat większej wymiany informacji o zagrożeniach, co pozwala skutecznie przeciwdziałać botnetom.
Dane pochodzą z "Raportu rocznego 2019 z działalności CERT Polska. Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu".
Źródło: www.crn.pl
Wielokrotnie informowaliśmy o poczynaniach cyberprzestepców, dlatego też ponownie apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z internetu. Cyberprzestępcy nie śpią, i stają się coraz bardziej zuchwali - zapraszamy do lektury wcześniejszych wpisów.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.