facebook adres e-mail telefon

Najpierw policja, teraz banki. Uważaj na kod QR przy bankomacie

Przed oszustwem ostrzega już nie tylko policja. Również banki dołączyły do informowania o zagrożeniu. Niebezpieczne kody QR oszuści naklejają przy bankomatach.

Kody QR ułatwiają życie, ale mogą zostać wykorzystane przez oszustów

Najpierw policja, teraz banki. Uważaj na kod QR przy bankomacie. OŚ, City Handlowy i Bank Pocztowy - jak informują eksperci, trzy działające w Polsce banki ostrzegają przed kodami QR naklejanymi przy bankomatach. To oznacza, że oszustwo staje się coraz powszechniejsze i występować może w całej Polsce.

Jak działają fałszywe kody QR?

Przestępcy informują np. o wygranej w konkursie, zachęcając do zeskanowania kodu. W przypadku opisywanym przez policję, ofiara zostanie przekierowana do usługi SMS PREMIUM, uruchomienie której spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie.

Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie, mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem – napisano w komunikacie.

Naklejka na bankomacie obiecuje darmowego iPhone'a X. Zeskanujesz i będą kłopoty

Dlaczego ktoś miałby skanować kod QR, łamiąc podstawową zasadę bezpieczeństwa - nie uruchamiaj treści pochodzących z nieznanych źródeł? Cóż, kody QR są dzisiaj w wielu miejscach, więc niektórzy mogą uważać, że za akcją stoi np. bank.

Oszuści wiedzą, że czasami warto atakować poza internetem. Oszustwa na Facebooku żyją czasami krótko, raptem kilka godzin. Bardzo łatwo dostać ostrzeżenie od znajomych. Tymczasem nikt nas nie poinformuje o możliwym przekręcie, gdy stoimy przed bankomatem i uwierzymy w atrakcyjną nagrodę. O ile w internecie jesteśmy coraz bardziej czujni, tak poza siecią uwaga może spadać - w końcu nie spodziewamy się, że cyberprzestępcy będą aż tak kreatywni.

W CSK zalecamy naszym użytkownikom używanie usługi antywirusowej MAV w celu najlepszej ochrony urządzeń mobilnych oraz stacjonarnych. Pamiętajmy jednak że antywirus nie zapewnia stuprocentowej ochrony komputera a do plików które ściągamy z internetu nigdy nie możemy mieć zaufania.

Źródło tech.wp.pl

Wróć