facebook adres e-mail telefon

Łańcuch dostaw celem ataków

Łańcuch dostaw celem ataków

Ostatnio pojawiły się informacje, że cyberprzestępcy „odpuszczają” ransomware, przerzucając się głównie na złośliwe „koparki” kryptowalut, ale nowe dane temu przeczą.

W 2017 r. odnotowano więcej cyberataków wykorzystujących ransomware i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie, których celem stał się łańcuch dostaw. W sektorze usług biznesowych i profesjonalnych w regionie EMEA udział takich ataków osiągnął 20 proc. wobec 10 proc. na świecie. Okazały się trzecią najbardziej atakowaną branżą.

„W łańcuchu dostaw i zewnętrznych usługach dla firm jest wiele elementów, które działają w oparciu o niejednorodne i przestarzałe infrastruktury sieciowe” - zauważa raport. Hakerzy chcą wykraść tajemnice handlowe i własność intelektualną.  

 Odnotowano natomiast mniej reakcji na incydenty (w ramach outsourcingu) w instytucjach finansowych (spadek z 22 proc. w 2016 r. do 5 proc. w 2017 r.), ale branża według raportu pozostaje pierwszym celem cyberprzestępców.

Branża technologiczna była drugą najbardziej atakowaną w 2017 r. (19 proc.). Udział sektora publicznego spadł natomiast z 9 proc. w 2016 r. do 5 proc. w ub.r.

W 2017 r. aż o 350 proc. zwiększyła się liczby ataków wykorzystujących ransomware. Stanowiły one 7 proc. wszystkich naruszeń przy użyciu malware (wzrost o 1 proc.) Ten udział będzie rósł, z uwagi na powszechne wykorzystywanie tego narzędzia przez cyberprzestępców. W regionie EMEA ransomware odpowiadało za blisko 30 proc. cyberataków. 

Centrum Systemów Komputerowych w ramach kompleksowej obsługi IT świadczy profesjonalne usługi w zakresie bezpieczeństwa, monitoringu, poprawnej pracy infrastruktury. Zalecamy swoim klientom w każdym przypadku pojawienia się czegoś niepokojącego o pilny kontakt z działem technicznym.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu załączników pochodzących z niesprawdzonego maila bądź mogących budzić obawy.

Jeśli nie jesteś klientem CSK skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezbędną pomoc.
Upewnij się, że system antywirusowy i jego moduły są aktywne.

Źródło: crn.pl

Wróć